Demonstrace bitvy se odehrála totiž dříve a v komornějším provedení. Kvůli záplavám. Řekl to Jiří Sissák, organizátor bitvy. „Většina účinkujících jsou aktivní hasiči, policisté nebo vojáci, byli proto na povodních. Letos vůbec bylo na vážkách, jestli bitvu uspořádáme, nebo ne," řekl Sissák.

Za posunutí bitvy letos ale může také natáčení historického seriálu Bitevní pole, kde vedle Lipan bude například i Kolínsko tedy Křečhoř. „Natáčeli jsme od středy 12 až 14 hodin denně. V tomhle počasí, kdy nás honili ze scény do scény, tak jsme byli utahaní, proto jsme bitvu posunuli," vysvětlil organizátor.

Zeptali jsme se, zda by také nebylo vhodnější vybrat pro bitvu jiný termín, aby se nekřížil s Kmochovým Kolínem, což také vzbudilo mezi návštěvníky značnou nevoli. „Problém je ten, že bitva se odehrála před 257 lety a byla osmnáctého, Kmochův Kolín je teprve popadesáté a byl založen tak, aby se kryl s bitvou," řekl Sissák. Má pro to podle svých slov důkazy. „Našel jsem to v zápisech z místního výboru KSČ. Opravdu tam bylo doporučení, že Kmochův Kolín by bylo dobré načasovat tak, aby se nevzpomínalo na habsburskou monarchii. Mám na to dokumenty," tvrdil organizátor.