Dalo by se říct, že na okrese nemají konkurenci zástupci Zibohlav. Potvrdilo se to v sedmi kolech Kutnohorské hasičské ligy, kdy nikdo ze soupeřů nezaznamenal rychlejší požární útok. Soutěži dominují už deset let za sebou! „Vyhrávat nás pořád baví. Jenom ty oslavy už nejsou tak bujaré jako na začátku,“ usmíval se Jaroslav Vaněk ze Zibohlav.

„Mají dlouhodobě nejstabilnější partu, která funguje skoro ve stejné sestavě. Kluci to mají naučené a dávají do toho maximum. Jsou sehraní, baví je to a pravidelně trénují. Je radost se na ně dívat, jak cvakají a běží. Navíc se mohou pochlubit velmi slušným zázemím a vybavením,“ zdůvodnil suverenitu Zibohlav dlouholetý bývalý jednatel ligy Jaroslav Dušek.

Dát dohromady dobře fungující tým bývá právě většinou kámen úrazu. Sbory dobrovolných hasičů se totiž potýkají s tím, že nejsou lidi, a zvlášť pak ti, kteří by byli schopni vytvořit sedmičlennou soutěžní jednotku.

„Přednost dostávají jiné zájmy a pochopitelně zaměstnání či budování rodinného zázemí. U nás to není ještě tak hrozné, ale potřebovali bychom přivést nějaké děti,“ uvedl Roman Kolář, starosta v lize bronzového Sboru dobrovolných hasičů v Drahobudicích (na snímku). Tam se snaží o co nejlepší vzájemnou spolupráci s obcí, například formou různých brigád.

Dobrovolní hasiči z Drahobudic.Zdroj: www.sdhdrahobudice.cz

Oslovení zástupci 'dobráků' na Kolínsku se shodli také na tom, že zmíněný generační problém se projevil v kvalitě Kutnohorské hasičské ligy. Ta podle nich po dvaceti letech stagnuje. „Ubylo družstev, protože nedají dohromady lidi. Možná by ale někde jen stačilo, kdyby se toho někdo ujal a neváhal tomu věnovat volný čas. My se třeba scházíme každý pátek na dvě až tři hodiny,“ řekl Jiří Veselý z Červeného Hrádku, který v ligovém klání obsadil celkově páté místo.

Úbytek konkurence rovněž zaznamenala ženská kategorie, kde závodily pouze čtyři celky. „Je to málo, kdysi byl počet aspoň dvojnásobný,“ povzdechla si členka soutěžní jednotky z Červeného Hrádku Michaela Štolbová. A to ještě Suchdol a Kořenice vytvořily společný tým. „U nás se už nezávodí. Spíše pořádáme akce, jako byl pohádkový les pro děti a hry bez hranic pro dospělé,“ sdělil starosta kořenického sboru Jan Ledašil.

Dobrovolní hasiči pochopitelně zůstanou aktivní i po skončení sezony v požárním sportu, protože o slovo se přihlásí třeba údržba techniky. Do té doby si však ještě mohou zazávodit v Kostelci nad Černými lesy, v Pňově - Předhradí, v Drahobudicích nebo v Ovčárech. Tam se v rámci jednoho z posledních letošních klání uskuteční v sobotu 13. října divácky atraktivní soutěž s názvem Železný hasič. Muži i ženy poměří své síly například v překonání dvoumetrové bariéry, ve výstupu na lešení s vytažením hadic, na opičí dráze či v otočení pneumatiky.

„My se těšíme poslední zářijovou sobotu do Pňova na vždy výborně zorganizované Poslední sání. Panuje tam dobrá nálada a účastní se více jak čtyřicet mužstev a kolem patnácti ženských družstev. Nechybí ani báječné vepřové hody,“ předeslal Roman Kolář z Drahobudic s tím, že oni sami uspořádají hned víkend na to osmý ročník rovněž oblíbeného Drahobudického Floriána.

Závěr sezony v požárním sportu na Kolínsku- sobota 22. září od 8.00 hodin: poslední kolo 18. ročníku Podlipanské ligy ve sportovním areálu Na Americe v Kostelci nad Černými lesy

- sobota 29. září od 9.00 hodin: 19. ročník soutěže v požárním útoku Poslední sání v areálu Dušana Pavlíčka v Pňově - Předhradí

- sobota 6. října od 10.00 hodin: 8. ročník soutěže v požárním útoku o putovní pohár Drahobudického Floriána u koupaliště v Drahobudicích

- sobota 13. října od 10.00 hodin: 5. ročník soutěže Železný hasič ve Vrchlického ulici naproti Obecnímu úřadu v Ovčárech