Současný spolumajitel cirkusu měl ovšem jasno. „Už před mnoha lety jsme měli plán, že si uděláme rodinný zábavný park,“ vysvětluje původ nynějšího budování Jiří Berousek. „V zahraničí mají tyto parky tradici, ale v Čechách žádné nejsou. Před třemi lety jsme proto koupili objekt v Bylanech, který je přímo proti našemu zimnímu stanovišti. Jde o bývalý statek, který jsme začali renovovat,“ objasňuje prvotní myšlenku hlavní realizátor, který doplňuje, že zábavní středisko vzniká svépomocí. A to ze dvou důvodů.

Prvním je, že rodina Berousků, která do stavby vložila veškeré peněžní prostředky, odmítla už v počátku možnost financování prostřednictvím dotací, aby si park mohla vytvořit jen podle svých představ. Druhým je pak přesvědčení, že při realizaci svépomocí se podaří projekt vybudovat se třetinovými náklady. Počínání Berousků kvituje i starosta Chrášťan Karel Mukařovský. Cirkus je prý pro obec už teď velkým přínosem.

Majitelé se totiž nezištně podílejí na různých kulturních aktivitách obce. Navíc je rád, že se ve zchátralých budovách konečně začalo něco dít. V neposlední řadě pozitivně hodnotí také fakt, že se podaří díky tomuto projektu dostat obec do širšího povědomí. Sami Berouskové ale na obec myslí také: „Máme s místními obyvateli dobré vztahy a nechceme tu nikoho naštvat,“ zdůrazňuje Jiří Berousek, který je chtěl ušetřit možnému náporu návštěvníků už v projektu tím, že se hlavní parkoviště vybuduje hned zkraje obce, aby auta nenarušovala zdejší poklidný život.

Historie Berousků v datech.

Kliknutím zvětšíte.

Konkrétní vizí rodiny Berouskových pak je, že by zábavní park měl zahrnovat zoologickou zahradu, cirkusové šapitó s víkendovým i týdenním programem, jenž se bude lišit. Dále pak velké dětské hřiště, kolotoče, atrakce i vodní svět, muzeum veteránů i zvířat, bowlingové dráhy, restauraci i penzion.

Plánovaná doba otevření je někdy na přelomu jara a léta v roce 2020, přičemž je realizátorům jasné, že v té době budou schopní zpřístupnit jen část projektu. Koncepce parku, kde budou sloužit zvířata komerčním účelům, se pochopitelně nepozdává ochráncům zvířat. Konkrétně Liga na ochranu zvířat je názoru, že ačkoliv je o ně v zásadě postaráno, chybí zvířatům volnost, musí podstupovat drezúru a v zásadě se musí podřizovat permanentně lidem.

S tím ale Jiří Berousek souhlasí jen částečně: „Je to debata na dlouho a uznávám, že cirkus má svá pro a proti. Nemůžeme dát zvířatům neomezený prostor. Na druhou stranu se u nás zvířata dožívají vysokého věku, jsou s námi v kontaktu, jsou na nás zvyklá. Mají veterinární péči, odčervení, očkování i naši lásku“ dodává.