Změnil se opravdu výrazně, samozřejmě k lepšímu. Možnost posoudit to budete mít již brzy, muzeum lidových staveb otevře už během léta.

Během první etapy dostavby se nejen budovaly nové chalupy, čekající do té doby někdy i dlouhou řadu let uskladněné v depozitářích, ale uskutečnily se také rekonstrukční práce na stávajících objektech.

Podle slov Vladimíra Rišlinka, ředitele Regionálního muzea v Kolíně, do jehož správy kouřimský skanzen spadá, se dokončení stavebních akcí předpokládá 30. června. Pak se bude pracovat na dokončení instalace expozic, což by mohlo trvat zhruba měsíc. Poté se skanzen slavnostně zpřístupní pro veřejnost.

Během první etapy dostavby bylo postaveno pět nových velkých objektů, byla přenesena na jiné místo stodola ze Želejova a postaveny byly i menší zrestaurované památky sakrální architektury, a to mariánský sloup a socha sv. Donáta.

„Proběhly také rozsáhlé práce na komunikacích, protipožárních opatřeních, na oplocení, skanzen se změnil k nepoznání," shrnul Vladimír Rišlink. Skanzen má nyní například obrovské podzemní nádrže s vodou pro případ požáru.

Spolu s dostavbou se ve skanzenu také ve velké míře opravovalo. „Ještě letos budeme opravovat střechy na několika objektech, práce na údržbě starších objektů pokračují a budou samozřejmě probíhat průběžně i po zpřístupnění skanzenu veřejnosti," dodal ředitel Rišlink.

Malý kvíz

Nachází se to ve sklepním prostoru pod chalupou. Co byste hádali, že to je?

Ve skanzenu je řada nových objektů, změnil se nejen stav, ale i systém cest, chalupy se stmelily do celých usedlostí, vyrostla velká pevná kamenná zeď, nové ploty atd.
a) odvětrávací okénko sklípku pro chvíle, kdy se vyrábělo mladé víno, dnes by se řeklo burčák
b) vstup pro kočku
c) otvor pro nouzové zásobování potravinami v okamžicích, kdy hospodář nechával na statku přespat třeba vojáka, někdy i zběha