Basketbalisté BC Kolín se obvykle prohánějí s míčem na palubovce a střílí koše. Včera se však předvedli ve zcela jiné roli. Stali se dárci krve. Akcí Daruj krev s kolínským basketbalem apelovali na širokou veřejnost, aby podpořila tuto důležitou a potřebnou věc.

Ředitel Oblastní nemocnice Kolín Petr Chudomel tuto akci vítal s povděkem. „Je to prospěšná věc. Každý z nás někdy může krev potřebovat. Stane-li se člověk dárcem, projevuje pocit sounáležitosti s nemocnými a uvědomění si, že i on se může ocitnout na druhém břehu,“ vysvětlil s tím, že už také dvakrát daroval.

Basketbalisty zastoupilo šest statečných

Za samotné basketbalisty se na odběrové lůžko posadila šestice dobrovolníků. Pět hráčů a asistent trenéra Jiří Šebek. „Původně jsem si myslel, že darovat krev nemůžu kvůli vyššímu tlaku a senné rýmě, ale díky tomuto společnému počinu týmu jsem zjistil, že to možné je, a tak jsem se rád připojil,“ řekl těsně před odběrem basketbalista Stanislav Zuzák.

A ani po samotném činu mu úsměv z tváře nezmizel. „V pohodě, bylo to naprosto bez problému. Nebylo mi špatně, cítím se skvěle,“ popsal Zuzák.

Jeho týmový kolega Roman Zachrla se v odběrové místnosti zdržel o něco déle, ale z dárcovství měl stejně dobrý pocit. „Nakonec mi neodebrali celých 450 mililitrů, špatně mi krev tekla, ale i tak se cítím fajn. Je to vážně dobrý nápad. Když vedení zorganizovalo tuto akci, řekl jsem si, že se krve ani jehel nebojím, tak proč to nezkusit,“ odhodlaně pokrčil rameny Zachrla.

Vkročit na půdu transfúzní stanice se odhodlal i sedmatřicetiletý Ivan Martinec. „Už jsem daroval kdysi jako student a nyní jsem o tom uvažoval znovu. Ale nemohl jsem se stále odhodlat. Tahle výzva pro mě byl jistý impuls,“ vylíčil Deníku Martinec.

Darování krve bylo premiérou pro Kolíňáka Michala Tasche. „Dělám pro Červený kříž, tak jsem si řekl, že krev také daruji. Chtěl jsem jít už dřív, ale rozhodl jsem se až při této příležitosti,“ přiznal čtyřiadvacetiletý mladík.

Nemocnice získala dvanáct zcela nových dárců

Nápad kvitovala i primářka transfuzního a hematologického oddělení. Registr dárců nemocnice se rozrostl o dvanáct nových jmen. „Moc děkuji za pacienty i celé oddělené organizátorům i dárcům. Je to akce smysluplná. Nových mladých dárců je málo, takže je výsledek velkým úspěchem. Dvanáct nových dárců je pro nás obrovské číslo,“ pochvalovala si Dagmar Chalupová.

Radost sdílel i manažer BC Kolín Miroslav Sodoma. „Za basketbalový klub chci poděkovat nejen všem dárcům, kteří se akce zúčastnili, ale i hráčům BC Kolín. Nebylo samozřejmostí, že když klub takovou akci organizuje, musí se všichni automaticky zúčastnit. Bylo to jejich dobrovolné rozhodnutí. Sami se rozhodli podpořit tuto myšlenku svým dárcovstvím,“ zmínil na závěr Sodoma.

Jiřina Holubová, Tereza Hölzlová