Do programu se jako již tradičně zapojilo i Gymnázium Kolín, kde je pokaždé mezi studenty o volby velký zájem a není tomu jinak ani nyní. Vše se koná v přízemní aule, tam je dostatek prostoru pro usazení komise i pro plentu, kde mají studenti dostatek soukromí na výběr kandidáta.

„U nás na škole to funguje tak, že paní učitelka Ilona Čáslavová nás přihlásí a my už si poté vše organizujeme sami. Postavili jsme si tu stoly, připravili plentu a urnu a nyní už je na ostatních, aby přišli a vhodili svůj hlas,“ uvedl spolupořadatel akce sedící v komisi, student třetího ročníku Albert Hořejš.

O půlhodinové přestávce volební prostory navštívily desítky mladých voličů a jejich seznam se rychle zaplňoval fajfkami za jmény. Času na vyjádření názoru tu měli spoustu, ve středu 18. ledna od 8 do 13.30 hodin a ve čtvrtek 19. ledna od 8 do 11.30 hodin o každé přestávce. Poté došlo k sečtení účasti a odevzdaných hlasů.

Z volebního štábu generála Petra Pavla
Kolínsko ovládl generál Pavel, na paty mu šlapal Babiš. Rozhodne druhé kolo

„Až skončíme, bude to opět na nás. Spočítáme, kolik procent ze způsobilých voličů přišlo využít svůj hlas, a následně vysypeme urnu a začneme sčítat. Odpadá nám starost s obálkami, lístečky se vhazují bez nich, navíc každý dostane jeden a svého kandidáta zakroužkuje,“ vysvětlila s úsměvem průběh gymnaziálních voleb druhá z pořadatelů Kateřina Kubišová, rovněž studentka třetího ročníku.

Zmíněné duo organizátorů se akce neujalo poprvé, na jejich bedrech už ležely volby do poslanecké sněmovny. Sami říkají, že je politika zajímá, a tak pro ně není starost o takovou akci přítěží, ale spíše zábavou.

A jaký by podle nich měl být příští český prezident? „Rozhodně by měl spojovat společnost a ne ji rozdělovat. A neměl by rozdmýchávat problémy,“ shodli se Kubišová s Hořejšem. „Také by měl Českou republiku slušně reprezentovat v zahraničí a ne nám dělat ostudu,“ dodali.

Prezidentský duel s Petrem Pavlem a Andrejem Babišem.
VIDEO: Umí Petr Pavel a Andrej Babiš českou hymnu? Na výsledek se můžete podívat

První kolo školních prezidentských voleb v prosinci celorepublikově jednoznačně opanovala Danuše Nerudová s více než 54 procenty, druhý Petr Pavel si získal hlas více než 25 procent studentů. Andrej Babiš se nedostal přes deset procent. Zapojilo se 504 gymnázií, střední odborných škol a učiliští, z toho 54 ve Středočeském kraji.

Studentské volby nejsou pouze o samotném volebním aktu. Díky informačním materiálům, dokumentárním filmům, navazujícím aktivitám a debatám se studenti seznamují se základními principy demokracie a volebním systémem ČR,“ sdělila mediální koordinátorka programu Táňa Abrhámová.

Studenti by zvolili Petra Pavla

Studentské prezidentské volby skončily jednoznačným vítězstvím Petra Pavla, jež získal 85,72 procenta hlasů. Akce probíhala ve středu 18. ledna a ve čtvrtek 19. ledna na českých středních školách pro studenty starších patnácti let. 52930 volebních hlasů odevzdalo 350 vzdělávacích institucí.

Ve Středočeském kraji vhodilo do urny svůj hlas 6374 středoškoláků, od kterých generál ve výslužbě získal 86,93 procenta hlasů. Největší podporu si Andrej Babiš celorepublikově získal od studentů středních odborných učilišť, kde by jej za prezidenta chtěla třetina žáků. Naopak na gymnáziích bývalého premiéra volilo jen přes deset procent voličů.

„Nejlepšího výsledku dosáhl Petr Pavel v Libereckém kraji (92 procent) a v Jihočeském kraji (89,9 procenta). Studentské hlasování znovu ukázalo, že Andrej Babiš se přízni nejmladší generace netěší. Jen ve dvou krajích přesáhl jeho zisk hlasů hranici 20 procent (ve Zlínském 21,5 procenta a v Ústeckém 20,9 procenta),“ uvedl Karel Strachota, ředitel vzdělávacího programu Jeden svět na školách společnosti Člověk v tísni a iniciátor tzv. „voleb nanečisto".