Kdyby jí někdo před čtyřmi lety řekl, že se bude aktivně věnovat sportu, vysměje se mu. Vlastně ani to ne. Nebyla v té době nijak výrazná, spíš trochu nesmělá. A tělocvik rozhodně nepatřil k těm oblíbeným předmětům, vždyť z něj v osmičce dostala dvojku. Neudělala výmyk. Jen jejích sto devadesát centimetrů výšky bylo nepřehlédnutelných už i v té době.

Sportovní začátky

Jak je možné, že se dnes potkáte se sportovně úspěšnou dívkou, zábavnou společnicí? „Na začátku svoji roli sehrála náhoda,“ vysvětluje Katka a vypráví: „Na konci deváté třídy jela skupina dětí na závody Poháru rozhlasu do Kolína. Jela jsem také, mým úkolem byla koule. Nikdy před tím jsem s ní neměla nic společného. Tady jsem se ve vrhu koulí umístila na prvním místě. Hned napoprvé jsem hodila limit pro mistrovství republiky žáků. Tam si mě všiml trenér Atletiky Kolín Jiří Tuček.“

Katka na jeho nabídku, aby začala trénovat, kývla. „Chtěla jsem to zkusit,“ zdůvodňuje jednoduše. Na druhém tréninku chtěl Jiří Tuček vyzkoušet i další disciplíny. „Dal mi do ruky kladivo, vysvětlil, jak hodit a řekl, že když hodím 20 metrů, pojedu druhý den na závody. Hodila jsem přes dvacet a na těch závodech dokonce 26. Od té doby je kladivo moje parketa,“ vzpomíná Katka. „Závodím i v kouli a disku, ale to je sázka do loterie, v tréninku se věnuji kladivu,“ dodává.

Baví mě to

Zázračné dítě objevené v patnácti? Ne, za úspěchy stojí její houževnatost a cílevědomost. Ne každý by byl ochoten obětovat volný čas tréninkům. V pracovním týdnu to znamená každý den po škole (s výjimkou čtvrtka) sebrat tašku se sportovním oblečením a vyrazit z Čáslavi, kde studuje, do Kolína na trénink. O víkendu pro změnu trénuje v Brandýse nad Labem. „Mám pořád sbalených několik tašek, už je jenom prohazuju,“ směje se. „Ale pořád mě to baví, na atleťáku je sranda, jsme dobrá parta,“ říká.

Metry narůstají

Vynaložené úsilí se Katce daří úročit ve výsledcích. Medailová přehlídka je úctyhodná a dosažené vzdálenosti postupně narůstají. Na jakou hranici se až dostane? „Za svůj zatím největší úspěch považuji druhé místo na Mistrovství Evropy do devatenácti let v holandském Hengelu. Hodila jsem čtyřkilovým kladivem 62,95 metrů,“ upřesňuje. „Tam se mi líbil i hotel, ve kterém jsme bydleli, super vybavení, jídlo. Ne jako vloni v Pekingu , kde jsem pomalu nevěděla, co jím,“ usmívá se.

Medailové úspěchy Katky Šafránkové v uplynulých dvou letech

Stříbro – hod kladivem – Mistrovství Evropy juniorů
Zlato – vrh koulí – Mistrovství republiky dorostenek v hale
Zlato – hod kladivem – Mistrovství republiky dorostenek na dráze
Bronz – vrh koulí – Mistrovství republiky dorostenek na dráze
Stříbro – vrh koulí – Mistrovství republiky juniorek v hale
Zlato – hod kladivem – Mistrovství republiky juniorek na dráze
Stříbro – hod diskem – Mistrovství republiky juniorek na dráze
Bronz – vrh koulí – Mistrovství republiky juniorek na dráze
Stříbro – hod kladivem – Mistrovství republiky žen do 22 let