„V nové verzi jde především o přidání funkce, kterou si obyvatelé města žádali. Je to informování o blokovém čištění komunikací,“ předeslal starosta Vít Rakušan. Není to ale jen pasivní informování, tedy že si lidé musí svou ulici a datum čištění vyhledat v tabulce. „Pokud si uživatel zaregistruje svou ulici, bude automaticky v rámci aplikace dostávat upozornění, že právě v této ulici se blíží blokové čištění,“ vysvětlil starosta. Toto upozornění je díky aplikaci týden a den před konkrétním čištěním.

Tím podle starostových slov město popírá tvrzení, které je někdy mezi Kolíňáky slyšet, a to, že se radnice snaží na blokovém čištění vydělávat. „Chtěl bych říct, že to tak není, protože peníze, které se vyberou, jdou za odtahovou službou. Jdou k ní, nikoli do městské kasy. Město od doby, co byly zprivatizovány technické služby, nemá vlastní odtahovou službu. Vždycky proto tuto zakázku musí vysoutěžit a hledat soukromého podnikatele. A pokud z objektivních důvodů při blokovém čištění odpustíme poplatek za odtah vozidla, tak to za občana zaplatí město. Peníze nikam nezmizí, je to naše smlouva s odtahovou službou,“ popsal Vít Rakušan.

Výjimečné případy odpuštění poplatku za odtah jsou třeba v momentě, kdy občan doloží, že byl hospitalizován již v době, kdy se do té konkrétní ulice umístilo dopravní značení informující o blokovém čištění. „Máme evidováno fotografiemi, že se s autem skutečně nehýbalo,“ řekl starosta. Jediným příjmem, který jde do městské pokladny, jsou tedy případné pokuty od městské policie.

Další novou funkcí v aplikaci Kolín v mobilu je turistický průvodce. Ten už sice delší dobu existuje, ale do aplikace dosud zařazený nebyl. Je to stručná verze tištěného průvodce Kolínem, jehož hlavními autory jsou Jaroslav Pejša a Klára Zubíková. „Nyní už je aktivně propojený i s mapami. Tedy když turista přijede do Kolína a stáhne si aplikaci, může být prováděn reálně v městském prostoru,“ shrnul starosta.

Aplikace Kolín v mobilu je přístupná pro Android, iOS a v omezené míře také pro WindowsPhone. Stahování je samozřejmě zdarma. V současné době má kolínskou aplikaci staženou 5200 uživatelů systému Android a zhruba 1200 uživatelů s iOS a 300 s WindowsPhone.

I v jiných městech regionu, i když tomu neříkají přímo projekt Smart City, se už cestou chytrých pomocníků pro své obyvatele vydali. Například v Úvalech. Radnici v Úvalech se podařilo získat dotaci, díky které se pustily do budování systému s názvem Úvalský portál občana. V něm si budou moci obyvatelé města například zkontrolovat, zda nemají nějaké nedoplatky na místních poplatcích, provádět on-line platby, komunikovat s městem, objednávat si různé služby apod. Na plný provoz by měl portál naběhnout od prvního dne příštího roku.

Kolín v mobilu poskytuje například informace o:
novinkách z městského úřadu
kulturních a sportovních akcích
městských službách
jízdních řádech
pamětihodnostech a historii města
blokovém čištění komunikací
možnost hlášení závad