Jak popsalo iglú vedení města, stan je vyroben ze speciální pěny a hliníkové folie – výhřevnost vlastním tělem potom zahřeje prostor o 15 až 18 stupňů více, než je okolní teplota. Jak uvedl místostarosta Michal Najbrt, iglú je umístěné na zahradě ubytovny pro lidi bez přístřeší. Tam stále bude fungovat jisté zázemí. V přízemí ubytovny mohou tito lidé provést základní hygienu a poté přespat ve skromném zahradním příbytku,“ uvedl místostarosta Michal Najbrt. Podle jeho slov i vedení ubytovny ví o lidech, kterým by tuto možnost mohlo nabídnout.

Projekt je podle místostarosty Michala Najbrta poměrně nový a jedná se o jakousi pilotní zimu. „Jde nám o to, že v Kolíně je zhruba 70 lidí bez domova. Chceme vyzkoušet, zda po tom bude poptávka ze strany lidí bez domova,“ řekl Deníku. Město právě proto nakupuje speciálních stanů jen několik.

Potom bude na městské policii a preventistech z Bezpečného Kolína, aby potřebným lidem o této alternativě řekli. „Chceme je vybavit letákem – situaci mají dobře zmapovanou, vědí kde jsou lidé bez domova, znají i konkrétní osoby, vědí, jestli o pomoc vlastně stojí,“ vysvětlil Michal Najbrt.

Počasí však zatím nebylo takové, aby stanu zatím někdo využil, vysvětlil místostarosta. Počítá se však s tím, že stany budou v areálu ubytovny. „Zatím jsme neuvažovali o tom, že bychom stany půjčovali. Nejsou těžké, ale poměrně objemné a špatně přenositelné,“ podotkl. Vedle toho chce mít město i nad stany dohled. „Nechtěli bychom, aby stany byly jednorázové, abychom jich za rok spotřebovali několik. Je to z více stran v Kolíně pilotní projekt,“ dodal místostarosta Michal Najbrt.

Kolín však není jediným městem, kde chtějí lidem bez přístřeší poskytnout azyl v mrazech tímto způsobem. Mladá Boleslav využívá speciální stan – nejde tedy o jednotlivé menší stany, ale jeden velký, bývalý vojenský – který je vytápěný a má kapacitu 15 osob. Stan je v Mladé Boleslavi lidem otevřený za nocí, kdy teplota klesne pod minus pět stupňů a doplňuje tak kapacity azylového střediska Naděje. To bývá v chladných zimních měsících přeplněné.