Co je příčinou? Současná krize. Ta se odráží i v otázce výživného pro děti. „V loňském roce jsme v prvním čtvrtletí evidovali pouze jednu věc, kdy bylo požádáno o snížení výživného. Oproti tomu ve stejném období letošního roku už bylo těchto návrhů sedmnáct,“ upozorňuje Libuše Kantůrková předsedkyně Okresního soudu v Kolíně.


Důvod těchto žádostí je jednoduchý a i pochopitelný. Ztráta zaměstnání, snížení mzdy, ukončení podnikání nebo zhoršení podnikatelských výsledků.
Má to i své „ale“. O tom by mohl vyprávět jeden z dotčených tatínků. „Bývalá manželka po mě naopak chtěla, abych platil alimenty ještě vyšší. A proč? Prý kvůli krizi. Všechno se zdražuje a tak,“ postěžoval si s tím, že právě i on se kvůli nižší mzdě chystá soudně dohodnout na snížení měsíčních dávek.


A jak jsou na tom policejní statistiky ohledně neplatičů výživného? I v tomto případě je vidět, že peníze prostě chybí. Zatímco v letech 2007 a 2008 řešili policisté měsíčně v průměru 7 případů neplacení alimentů, tento rok už je viditelný nárůst. „Za první čtyři měsíce tohoto roku (2009 pozn. redakce) jsme řešili 46 případů,“ vypočítala Petra Čimová z kolínského policejního ředitelství. To je skoro 12 případů na měsíc. A to zdaleka není konec roku.

Připravujeme rozhovor s předsedkyní Okresního soudu v Kolíně Libuší Kantůrkovou na téma změny počtu sporů o výživné na děti.