Někteří návštěvníci směřovali své zraky k pódiu, jiní ještě navštěvovali stánky, kde nakupovali nejen věci patřící k adventu, ale také například vánoční dárky pro své blízké. V nabídce byly například ručně šité polštáře, domácí šťávy nebo oleje. Hospodyňky si mohly domů přinést také nová vykrajovátka na cukroví například v podobě sněhové vločky.

Na pódiu se představili malí trubači Jiřího Mrázka, mladí muzikanti z černokosteleckého Kosáčka i hudební skupina Comenia Revival, těsně před rozsvěcením vánočního stromečku pak zazpívali děti z místní mateřské školy.

Během odpoledne mohli příchozí ochutnat rybí polévku zdarma. Tu podle starosty Jiřího Kahouna vařily kuchařky ze školní kuchyně a podle jeho slov se opravdu povedla.

Starosta Jiří Kahoun ve svém projevu také připomněl, že Kostelec nad Černými lesy sice stále nemá ten nejhezčí strom, ale že pro něj ve funkci starosty začaly být důležitější opravené chodníky než pár světýlek navíc na vánočním stromě. „My jsme rádi za ty chodníky," ozvala se v tu chvíli souhlasně jedna z obyvatelek Kostelce, která stála nedaleka pódia.

Po slavnostním rozsvícení se většina přítomných z náměstí přesunula jen o malý kousek dál, a to do zahrady Modrých dveří. Kde adventní program pokračoval.

Ihned po vstupu návštěvníky potěšila nádherně nasvícená zahrada. Děti byly unesené zejména z živého betlému. Každý z nich se společně se svými rodiči či prarodiči šel podívat na živá zvířátka. Oslíka, který chodil okolo si pak každé z děti rádo pohladilo.
Kdo měl zájem, mohl si ve výklenku domu zapálit svou svíčku. Uvnitř budovy pak na návštěvníky čekala výstava betlémů. Některé z nich byly klasické papírové, jiné dřevěné a některé se dokonce pohybovaly.