Kolín

Na kolínském Karlově náměstí bude letos zahájení adventu v jiném duchu než v předchozích letech. Zmizí hvězdy populární hudby a nahradí je více atmosféra Vánoc. Rozdělí se také dosud do jednoho dne spojené adventní trhy a rozsvěcení stromu. V pátek 27. listopadu si tak lidé užijí sváteční trhy, vlastní rozsvěcení vánočního stromu se pak uskuteční přímo na první adventní neděli 29. listopadu od 14,30 hodin.

Český Brod

Tradiční adventní průvod světýlek a rozsvícení vánočního stromu pořádá Město Český Brod spolu se spolky Leccos a Magráta ve spolupráci s městskou gardou a sborem Vox Bohemica v neděli 29. listopadu od 17 hodin. Závěr bude patřit tanečníkům z místní základní umělecké školy a malému překvapení. Start je před radnicí na Husově náměstí, k dispozici bude drobné občerstvení a horké nápoje na zahřátí.

Pečky

V Pečkách zahájí advent také první adventní neděli 29. listopadu. Připraveny jsou od 13 hodin adventní trhy před radnicí, kde výrobky představí výrobci s certifikátem Polabí – regionální produkt. Chybět nebude svařák, punč nebo čaj na zahřátí a soutěž o nejlepší vánoční pečivo. Stačí jej přinést přímo na akci. Současně poběží tvořivé dílny koncipované pro děti, ale i rodiče si mohou vyzkoušet zdobení perníčků nebo vyrábět z proutí (část dílniček bude na radnici, část v základní škole). Na náměstí zároveň vystoupí děti z mateřského centra Pramínek. Sbor základní umělecké školy vystoupí v kostele sv. Václava, kde bude zároveň výstava Betlémů. Před kostelem by měl být i celodřevěný kolotoč se zvířátky. Živá zvířátka (kozy a ovce) pak budou na náměstí u stromku, který se rozsvítí v 17 hodin. Děti budou malovat přání Ježíškovi, která se rozvěsí kolem stromečku, aby si je Ježíšek v noci odnesl. Koledy zahraje dechové trio.

Kouřim

Celoměstské zahájení adventu a rozsvěcení vánočního stromečku ve starobylé Kouřimi je naplánované na čtvrtek 26. listopadu. Kdo přijde na rozsvěcení stromečku, může pohovořit se svými přáteli, ale také se zahřát punčem. Sraz je na náměstí v 17.00 hodin. Čtvrt hodiny před tím zájemci mohou dorazit před Základní školu Miloše Šolleho, odkud půjde průvod adventních světýlek.

Kostelec nad Černými lesy

Vzhledem k pořádání adventních trhů bude změněný termín rozsvícení vánočního stromečku. Původně se rozsvícení mělo konat první adventní neděli, a to 29. listopadu. Nakonec se však uskuteční již o den dříve, v sobotu 28. listopadu, a tím by slavnost navazovala právě na adventní trhy.

Týnec nad Labem

Program zahájení adventu v Týnci odstartuje 29. listopadu v 15 hodin na Masarykově náměstí, kde budou adventní trhy a živý Betlém, od 15.15 hodin je naplánované varhanní a pěvecké vystoupení v kostela stětí sv. Jana Křtitele, mezi 15. a 17. hodinou se otevřou vánoční výstavy v městském muzeu, ve stejné době bude v městské knihovně Karla Hampla připraveno pro děti malování hrnečků. Od 16 hodin předvedou děti ze základní školy dramatické pásmo u stromečku, který by se měl rozsvítit v 16,30 hodin. Malé občerstvení zdarma.

Zásmuky

V neděli 29. listopadu v 16.30 hodin vyjde světýlkový průvod z ulice Na Průhonech, dojde před městský úřad, kde v 17 hodin předvedou děti z mateřské školy živý Betlém. O hudební vystoupení se postarají žáci mateřinky i základní školy a poté den zpříjemní dobovou hudbou Páni z Kolína. Chybět nebude ani prodejní výstava. Program vyvrcholí rozsvícením stromu v 19 hodin.

Cerhenice

První adventní neděli 29. listopadu od 16 hodin na Náměstí Míru vystoupí děti z mateřské školky s vánočním pásmem, o půl hodinky později se představí se svým svátečním vystoupením žáci ze základní školy a úderem 17 hodin se rozzáří vánoční strom. Občerstvení zajištěno, zároveň se uskuteční i vánoční jarmark výrobků dětí.

Veltruby

Tradiční rozsvícení vánočního stromečku před Obecním úřadem ve Veltrubech je naplánované na sobotu 28. listopadu od 17.00 hodin. Kromě samotného rozsvícení je připravený také kulturní program. Chybět nebude zpívání dětí z mateřinky. Místní spolky se postarají o občerstvení v podobě chutné medoviny nebo tradiční rybí polévky, která k Vánocům patří.

Úvaly

Slavnostní rozsvícení vánočního stromu města se uskuteční na náměstí Arnošta z Pardubic v neděli 29. listopadu. Program začne již hodinu po poledni vánočním školním jarmarkem v budově školy. Ve stejnou dobu začne také program ve velkém stanu, kde bude Ježíškova pošta pro děti i dospělé. Na pódiu vystoupí děti z mateřinek a ze základní školy. Své vystoupení si připravil také pěvecký sbor Bohemian Choir pod vedením Martina Vydry. Vystoupí také pěvecký sbor Christi a hosté. Zatímco jarmark skončí v 15.00 hodin a Ježíškova pošta o hodinu později, na pódiu bude program pokračovat. V 16.15 dojde k ocenění Juniora města, o 15 minut později k rozsvícení vánočního stromu. Těšit se můžete na vánoční dobroty, punč nebo svařené víno a samozřejmě na tradiční vánoční trhy.

Nebovidy

Vánoční stromek se rozsvítí před obecním úřadem v neděli 29. listopadu v 16,30 hodin (změna oproti původně plánovanému pátečnímu termínu). Vzhledem k tomu, že akci organizuje místní Klub Beseda, spolek seniorek s neutuchající energií, je jasné, že bude napečeno, chybět nebude svařák a čaj. Děti tu zazpívají koledy a ke sváteční atmosféře přispěje jistě i zpěv a hra na kytaru Petra Nobilise, možná bude i flétna.

Škvorec

Na Masarykově náměstí 29. listopadu v 15 hodin si dají dostaveníčko všichni, kdo chtějí nasát vánoční atmosféru. Připraven bude vánoční jarmark, vystoupení žáků mateřské a základní školy a v 17 hodin se rozzáří vánoční strom.