Stačilo jediné, aby si spolu ministr financí Eduard Heger a premiér Igor Matovič vyměnili své židle. „Oni i na té vládě sedí vedle sebe, takže výsledkem je posun asi tak o padesát centimetrů,“ komentoval to ironicky šéf nejsilnější opoziční strany Hlas Peter Pellegrini.

Vláda se rozpadala

Rozloučit se ale s postem premiéra, pouhý rok po triumfálně vyhraných volbách, bylo ale pro Igora Matoviče velice těžké. A to přesto, že za poslední měsíce na méně než polovinu poklesla popularita jeho strany Obyčejní lidí a jeho osobní ještě mnohem víc. Po roku chaotického řízení vlády, urážlivé komunikaci s veřejností přes facebook a nezvládnutí pandemie, kde Slovensko nyní patří mezi nejhorší země v Evropě, si Matovičův odchod přálo podle posledních průzkumů 82 procent Slováků.

Důležitější však bylo, že po dovozu 200 tisíc dávek neschválené ruské vakcíny Sputnik V, které Matovič nechal nakoupit v rozporu se stanoviskem vlády, oznámily odchod z vlády dvě ze čtyř koaličních stran – Svoboda a solidarity (SaS) Richarda Sulíka a strana Za lidi, kterou založil bývalý prezident Andrej Kiska. Postupně podalo demisi osm ministrů za tyto strany, SaS dokonce „pozastavila“ svoji účast v koalici a v pondělí hrozila podobným krokem strana Za lidi. Matovič by ztratil většinu v parlamentu a hrozily předčasné volby.

Čaputová pomůže nové vládě

Vše vyřešil až nedělní odchod Matoviče z pozice premiéra a jeho nahrazení ministrem financí Eduardem Hegerem, s nímž si vyměnil posty ve vládě. Oba jsou ze strany Obyčejní lidé (OLaNO), v níž však nadále Matovič zůstává předsedou. „Asi pozvu Igora Matoviče na večeři, nebo na oběd,“ dal najevo vůli ke smíru šéf SaS Richard Sulík, který byl premiérovým největším kritikem a nyní se vrací na vlivný post ministra hospodářství.

Po rošádě Matoviče za Hegera všichni partneři oznámili návrat do vlády a to včetně sedmi z osmi ministrů, kteří v minulých dnech podali demise. Prezidentka Zuzana Čaputová, která minulý týden osobně vyzvala Matoviče k demisi, dala na pondělním přijetí Hegera najevo snahu v obnovení koalice spolupracovat a už ve středu jmenovat staronovou vládu.

Řešení na půl roku?

Mnozí pozorovatelé slovenské politické scény ale dávají najevo pochybnosti, jak trvalá bude současná konstelace, v níž se problematický Matovič stáhl jen na druhý nejvlivnější post ve vládě. „Lepší ilustraci tvrzení, že na Slovensku je možné všechno, Matovič dát nemohl,“ komentuje vývoj v deníku Sme Peter Schutz. Šéfredaktor „provládního“ serveru Postoj.sk Martin Hanus dává nové vládě naději na maximálně půl roku klidného fungování.

Slovensko už zkušenost s konstelací podobné té dnešní má. Když byla premiérkou Iveta Radičová, dělal jí šéf její Slovenské demokratické a křesťanské unie Mikuláš Dzurinda ministra zahraničí. Vláda vydržela jen půldruhého roku.

Ruský Sputnik, jehož dovoz odstartoval tu současnou Matovičovu vládní krizi, je i po měsíci nevybalený ve skladech na košickém letišti. A očkování s ním je stále ve hvězdách.