Každoročně pořádá vánoční trhy a každé dva roky jarní trhy a školní akademii. Od první třídy vyučuje anglický jazyk. Ve škole je zaveden pitný režim (čaj je k dispozici denně ve všech budovách školy). V hlavní budově a ve sportovní hale jsou zavedeny nápojové automaty.

Žáci mají na výběr ze spousty zájmových útvarů. Jsou jimi kroužky pohybové, tvořivé, jazykové, matematické, pěvecké, ale třeba také přírodovědný kroužek, divadelní spolek Oříšek, tvorba zpravodajství a další volnočasové aktivity.

Ačkoli se škola zdá jako mladá, její historie počíná dle kroniky už rokem 1793, kdy začala působit v areálu chrámu sv. Bartoloměje. Přelomem je rok 1860. Tehdy byla otevřena nová budova ve Školské ulici, která pojala 865 žáků. Sloužila až do února 1983, kdy v důsledku porušení statiky stropů byla vyklizena a v následujících letech jako neopravitelná zbourána. Působila proto v provizorních prostorách a v budově takzvaného 'internátu' v ulici Prokopa Velikého, dočasně redukovaná na první stupeň.

1. září 1986 byl slavnostně otevřen nový pavilon U-2-2 a začíná se psát nová stránka historie školy jako úplné základní školy se 674 žáky. V březnu 1988 přibývá hala typu Bios a v říjnu 1993 je ke škole přičleněn pavilon „C“, který původně užívala Mateřská škola Jeronýmova.

close Třída I.A Základní školy Prokopa Velikého v Kolíně. info Zdroj: DENÍK/Žaneta Dvořáková zoom_in

Třída I.A Základní školy Prokopa Velikého v Kolíně. Foto: DENÍK/Žaneta Dvořáková

close Třída I.B Základní školy Prokopa Velikého v Kolíně. info Zdroj: DENÍK/Žaneta Dvořáková zoom_in

Třída I.B Základní školy Prokopa Velikého v Kolíně. Foto: DENÍK/Žaneta Dvořáková

close Třída I.C Základní školy Prokopa Velikého v Kolíně. info Zdroj: DENÍK/Žaneta Dvořáková zoom_in

Třída I.C Základní školy Prokopa Velikého v Kolíně. Foto: DENÍK/Žaneta Dvořáková

Příště představíme děti ze ZŠ v Zásmukách. V tištěném vydání Kolínského deníku ve středu 16. října 2019.