Sedmidenní incidence je nejnižší za měsíc. Před týdnem byla 1628, ve čtvrtek na 100 tisíc obyvatel připadalo za poslední týden 1126 nově potvrzených případů nákazy. Podobně klesla i dvoutýdenní incidence na 2676. Reprodukční číslo, udávající kolik dalších lidí v průměru nakazí jeden pozitivně testovaný, se dva týdny drží pod hodnotou jedna, která signalizuje zpomalování epidemie.

ON-LINE ke koronaviru čtěte ZDE

Týdenní incidence je už téměř v polovině krajů nižší než 1000. Vůbec nejméně nově nakažených na 100 tisíc obyvatel připadá za posledních sedm dní nadále v Karlovarském kraji, konkrétně 752. Nejméně příznivá epidemická situace zůstává v Jihomoravském kraji se sedmidenní incidencí 1261 a v Moravskoslezském s 1187 nově nakaženými na 100 tisíc obyvatel za poslední týden.

Pátečních 3578 lidí s covidem-19 v nemocnicích bylo o 526 méně než před týdnem a o 320 méně než ve čtvrtek. Zhruba o 20 na 248 se snížil ve srovnání se čtvrtkem i předchozím pátkem počet covidových pacientů ve vážném stavu.

Od začátku epidemie předloni v březnu laboratoře v ČR odhalily téměř 3,5 milionu případů koronaviru, 38 188 lidí s nákazou zemřelo. Od začátku letošního roku je úmrtí s covidem 1892. V lednu v průměru za den zemřelo 33 nakažených, v únoru je to zatím 48.

Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) hovoří na schůzi Poslanecké sněmovny 18. února 2022 v Praze.
Sněmovna schválila základní parametry rozpočtu. Schodek? 280 miliard

Laboratoře a zdravotníci v pátek provedli zhruba 69 300 antigenních a PCR testů, o týden dřív jich bylo více než 104 tisíc. Mírně klesá pozitivita testů. Z lidí testovaných kvůli kontaktu s nakaženým se koronavirus prokázal v pátek u zhruba 17 procent, mezi testovanými kvůli příznakům bylo pozitivních 38 procent.

Přes doporučení lékařů a odborníků, že očkování snižuje nebezpečí hospitalizace a vážného průběhu nemoci, zájem o vakcínu dál klesá. Za pátek zdravotníci rozdali 16 762 dávek, zhruba o 7000 méně než před týdnem. Podobně jako v předchozích týdnech byla většina z dávek posilujících, které si nechávají píchnout lidé s dokončeným očkováním. Pro první vakcínu si v pátek přišlo jen zhruba 600 lidí. Dokončené očkování má v Česku 6,83 milionu lidí, posilující dávku dostaly téměř čtyři miliony z nich.

V tomto týdnu postupně podle dříve vládou schváleného plánu skončila povinnost testování na koronavirus ve školách a zaměstnanců i živnostníků. Zmírňují se také některé restrikce. Ode dneška může být na hromadných akcích nově až 500 lidí místo stovky, u sedících se limit zvýšil z dosavadního tisíce na tisíc plus polovina míst do využití maximální kapacity prostoru, kde se akce koná. Mění se také pravidla pro karantény a izolace. Hygienici ode dneška nebudou posílat do karantény lidi po rizikovém kontaktu s nakaženým, naopak izolace lidí s pozitivním testem se prodlužuje z pěti dní na sedm.

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek na tiskové konferenci na řádné schůzi Poslanecké sněmovny, 18. února 2022 v Praze
Válek chystá další rozvolnění. Většinu opatření chce uvolnit do konce března

Premiér Petr Fiala (ODS) ve středu po jednání vlády avizoval, že většina omezení by mohla při pokračujícím zpomalování epidemie skončit od 1. března. V pátek pak ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) oznámil, že chce nejpozději 1. dubna uvolnit téměř všechna protikoronavirová opatření. V menší míře než dosud by podle něj mohly být povinné také respirátory. Válek by chtěl, aby lidé v Česku po třech letech mohli prožít Velikonoce, jak byli zvyklí před koronavirovou pandemií, řekl.