Padesátník, který už byl v minulosti odsouzen a léčil se na psychiatrii, si s nožem v ruce vyšlápl přímo v budově Krajského soudu v Praze na pracovnici justice, jež k jeho nespokojenosti vyřešila spor týkající se péče o jeho děti. Ženu, kterou také osočoval, že po něm chtěla úplatek, ohrožoval v její kanceláři nožem. Tím jí sice neublížil – napadená soudkyně se však uhodila do hlavy, když ji strhl na zem. Kudlu pak při odchodu odhodil na soudní chodbě – a věc šel ohlásit na policejní služebnu.

Vedení soudu v reakci na incident rozhodlo o zavedení opatření, která by měla podobným událostem zabránit. Jde o různé kroky, nápadné i skryté, včetně úprav režimu fungování soudního komplexu. Tím zřejmě nejviditelnějším se stalo odstranění jmenovek u dveří kanceláří. Došlo i na omezení vstupu na dvůr justičního komplexu na náměstí Kinských na pražském Smíchově, kam v minulosti během přestávek v jednání odcházeli hlavně kuřáci. A rovněž na takové organizační změny, aby se veřejná jednání konala v hlavní budově, do níž se vstupuje přímo z ulice a u vchodu je bezpečnostní rám detekující kov i rentgen na zavazadla (což má zabránit vnesení nebezpečných předmětů včetně zbraní).

Tudy sice prošel i muž, jež pak zaútočil na soudkyni – v té chvíli ale nůž u sebe neměl. Kudlu dovnitř propašoval tak, že ji zvenku vhodil na dvůr u zadní vjezdové brány – a po absolvování prohlídky u vstupu si pro ni prostě došel. Ostraha zajišťovaná příslušníky justiční stráže tedy nepochybila. Že nezanedbala ani další povinnosti v rámci střežení budovy, vyplynulo z šetření Generální inspekce bezpečnostních sborů, která okolnosti události zkoumala.