Zátah v lese potvrdila i starostka Prahy-Klánovic Alena Kolovrátková. "Prosím, pokud to není nezbytně nutné, nevstupujte dnes do lesa," vyzvala místní.

„V Klánovickém lese v úterý probíhá bezpečnostně pátrací akce. Právo na poskytování informací v případu dvojnásobné vraždy si vyhradilo Městské státní zastupitelství v Praze, proto již nejsme oprávněni k věci poskytovat další informace,“ uvedli policisté na sociální síti X. 

„S ohledem na probíhající bezpečnostně pátrací akci v Klánovickém lese, byli naši spoluobčané informováni prostřednictvím sociálních sítí, webu městské části a mobilního rozhlasu o tom, že tato akce probíhá a požádala jsem naše spoluobčany, aby v průběhu dnešního dne nenavštěvovali Klánovický les. Naše městská část poskytuje maximální součinnost jak státní, tak městské policii. Spolupráci s oběma těmito útvary hodnotím velmi pozitivně," řekla na místě Deníku starostka Prahy-Klánovic Alena Kolovrátková.

Zdroj: Deník/Radek Cihla

Atmosféra je skutečně ponurá, ohlásil z místa fotograf Deníku. „Na kraji lesa hlídá kriminální policie v neprůstřelných vestách; dva lidé stojí vždy zhruba 50 metrů od sebe. U fotbalového hřiště stojí v ulici V Jehličině velké množství policejních vozů; opravdu je jich spousta,“ přiblížil situaci. S tím, že přijeli také policejní psovodi – a podle dostupných informací pracuje v lese rojnice policistů.

Deníku se na místě vyjádřil k akci i policejní mluvčí Jan Rybanský. „V tuto chvíli probíhá v Klánovickém lese bezpečnostně pátrací akce, do které je zapojeno na 250 policistů. Jsou zde policisté ze speciální pořádkové jednotky, z místních oddělení a také z obvodních ředitelství." Podle Rybanského pátrají po jakékoliv stopě, která by napomohla objasnění případu.

Společně  s pražskými kolegy vyrazili do akce také policisté ze středních Čech. Jejich mluvčí Vlasta Suchánková nicméně nebyla nijak konkrétní: „Vše je v kompetenci Prahy, zda a do jaké míry chtějí detailně informovat.“

Zdroj: Deník/Radek Cihla

Zda hledají konkrétní předmět, pátrají po nějaké osobě, anebo snad obojí, mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze Aleš Cimbala Deníku v úterý nesdělil. „S ohledem na neveřejnost přípravného řízení není možné v současné chvíli detailně popisovat jednotlivé realizované úkony a získané poznatky,“ konstatoval. Nebude tedy komentovat spekulace, že stovky policistů mohly přijet ověřit nebo doplnit poznatky, které kriminalisté z 1. oddělení získali v rámci dosavadních výslechů. Ani sdělovat informace o jednotlivých úkonech prováděných policií.

Cimbala připomněl, že technické věci týkající se práce policie nebude komentovat – a procesní připomene až ve chvíli, kdy v případu nastane konkrétní posun. „O obviněné osobě zatím informovat nemohu; o podaném návrhu na vazbu tedy také ne,“ řekl Deníku.

Na místě dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese vzniklo pietní místo.
Vražda v Klánovicích: policie hlídá les, na případu pracují desítky policistů

K tomu, zda byl v souvislosti s případem někdo zadržen, se mluvčí žalobců nechce vyjadřovat. Deníku vysvětlil, že pokud na někoho ukazují důkazy a on je zadržen, v případě, že se podezření potvrdí, musí mu být do 48 hodin sděleno obvinění. To se v souvislosti s daným případem dosud nestalo. K tomu, aby sděloval případné informace o tom, že policisté někoho zadrží, aby s ním provedli potřebné úkoly a následně ho propustí na svobodu, Cimbala obecně nevidí důvod; už s ohledem na ochranu práv dotčených osob.

„Prozatím nadále platí vyjádření, že dotazovanou věcí se intenzivně zabývá policejní orgán, který této věci dává maximální pozornost a realizuje všechny nezbytné úkony pro zjištění skutku a pachatele,“ uvedl mluvčí pražských žalobců. Konkrétní úkony popisovat nebude s ohledem na neveřejnost přípravného řízení stanovenou trestním řádem. „Dozor nad zachováním zákonnosti v přípravném řízení v dané věci vykonává Městské státní zastupitelství v Praze,“ konstatoval ještě Cimbala. S vysvětlením, že zapojení městských žalobců souvisí s právní kvalifikací případu.

Zdroj: Deník/Radek Cihla

Jedná se o vraždu podle paragrafu 140 trestního zákoníku v nejpřísnějším třetím odstavci, a to hned ze dvou důvodů: jde o zločin spáchaný na dvou osobách a na dítěti mladším patnácti let. Pro takový skutek zákoník stanoví sazbu: „Pachatel bude potrestán odnětím svobody na patnáct až dvacet let nebo výjimečným trestem.“   

K hrůzné události v Klánovickém lese v Praze došlo v pátek 15. prosince odpoledne. Na tísňovou linku zavolala žena, která uslyšela výstřely. Na místě poté policie nalezla dva mrtvé.

Policejní vyšetřování dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese.
Hrůza v Klánovickém lese: při dvojnásobné vraždě zemřela dvouměsíční holčička

Kriminalisté následně kvalifikovali případ jako dvojnásobnou vraždu. Po podezřelém policie stále pátrá, veřejnost požádala o kamerové záznamy z aut.