Při akci, do níž bylo nasazeno 267 příslušníků, policisté zajistili tři varny, půl kilogramu pervitinu, heroin, hašiš a marihuanu, ale také nelegálně držené zbraně, odcizená auta a finanční hotovost. Zástupci policie to uvedli na tiskové konferenci v Praze.

Policisté v den zátahu předvedli na služebny kolem čtyř desítek lidí, z toho 19 zadrželi. Třináct z nich pak bylo obviněno, osm je stíháno vazebně.

Kriminalisté při akci provedli sedm domovních prohlídek, z toho čtyři v Pečkách, odkud pochází deset obviněných. Všichni jsou údajně koncovými prodejci drog. Krok policie hodnotil starosta peček Milan Urban pozitivně. Podle jeho slov většina obyvatel Peček dost dobře věděla, o koho konkrétně jde a co se v místech, kam policie zamířila, děje. „Zásah přišel v pravý čas," chválí Milan Urban.

Varny ale byly umístěny v jiných lokalitách, policisté podle dostupných informací zasahovali například ve Vrchoticích na Sedlčansku, ale také ve Velké Hleďsebi na Chebsku. Jak přesně síť fungovala, zatím nechtěli příliš komentovat, protože vyšetřování ještě neskončilo.

Pečky patří v rámci Středočeského kraje k nejproblematičtějším oblastem z hlediska drog. Policisté z Kolínska se snažili zmapovat, kudy se pervitin do Peček dostává. Zřídili kvůli tomu v srpnu zvláštní vyšetřovací tým Stylus, do nějž přizvali i krajské kriminalisty.

Při zatýkání jim pomáhali ještě policisté z Národní protidrogové centrály i příslušníci zásahových jednotek z Ústeckého, Plzeňského a Jihočeského kraje.

„Předchozí výsledky trestního řízení neměly takový efekt a takový úspěch, jak jsme předpokládali. Pokaždé když se nám podařilo obvinit nějakou osobu, případně byla vazebně stíhána, tak na její místo nastoupila osoba jiná a proces pokračoval," uvedl šéf týmu Stylus Marek Jirouš. Cílem bylo nyní odříznout dodavatele a drog a odčerpat výnosy z trestné činnosti.

Tým je podle Jirouše asi ve čtvrtině práce, čeká ho teď hlavně vyhodnocování důkazů. Policisté předpokládají, že přibudou i další obvinění, konečné číslo by podle nich mohlo být i dvojnásobné.

Některým zadrženým hrozí až desetileté vězení. Pokud by se změnila právní kvalifikace, mohlo by to být však i více.
Pečecko je výrobou pervitinu v okolí nechvalně proslavené.

Jak nám před časem řekl Petr Steklý, ředitel sdružení Prostor, které se zabývá také terénními programy pro uživatele drog, výhodná pozice dopravního uzlu má negativní efekt v tom, že se na místě vaří drogy. „Pečky jsou v regionu známé poměrně kvalitním pervitinem," vysvětlil.

Nejednalo se ale o první zátah proti drogám na Kolínsku. Zhruba před týdnem policisté udeřili na takzvané growshopy, ve kterých mohli zájemci získat vybavení pro indoor pěstování květin, mezi nimi byl i jeden v Kolíně. S výbavou se dala prý pěstovat i marihuana. Také několik pěstíren marihuany na Kolínsku v minulých letech policisté objevili.