Několik dní uplynulo od nálezu mrtvoly zatím neznámého muže.
Pro místní obyvatele, kteří se s podobnými zážitky nesetkávají, to byl doslova šok. Ukázalo se, že mrtvola ležela v křoví v blízkosti vlakového nádraží několik měsíců. „V neděli tady bylo plno policistů. Vše bylo ohrazeno páskami. Byli tady několik hodin,“ popsal domorodec bydlící u nádraží.
Ještě včera se však na místě k našemu překvapení nacházely použité a značně zapáchající hygienické rukavice. Ať už je na místě nechal kdokoliv, jsou prakticky každému na „obdiv“.

Podle tiskové mluvčí kolínské policie Jany Žďárské používá jednorázové gumové rukavice k ohledání mrtvoly policie, lékař, ale následně při odvozu i pohřební služba. „Ta bývá zpravidla na místě jako poslední,“ uvedla.
Podle Jana Žížaly z českobrodské pohřební služby neexistuje žádné nařízení na používání ochranných pomůcek.
„Můj otec třeba není zvyklý rukavice používat vůbec,“ řekl a dodal. „Je ale samozřejmé, že každý, kdo rukavice použije, je má i uklidit.“

Těžko říct, po kom na místě nálezu v Ratboři neuvěřitelně zapáchající rukavice zůstaly. Každopádně ten, kdo tak učinil, se dopustil přestupku. „Podle zákona kdo něco odhodí na veřejném prostranství, dopouští se přestupku,“ potvrdila Žďárská.
Suchost litery zákona je jedna věc. A realita života druhá. Místo nálezu mrtvoly člověka a následně pohozených rukavic je nedaleko ratbořského nádraží. Raději nedomyslet, jak zvědavé děti přijdou s rukavicemi do kontaktu. „Ještě aby někdo něco chytil,“ strachovala se starší obyvatelka obce.
Podle vyjádření vedoucí protiepidemického oddělení krajské hygienické stanice Jaroslavy Jirků se musí veškeré věci potencionálně kontaminované biologickým odpadem zlikvidovat jako nebezpečný odpad. Přesto tady rukavice zůstaly.
Pomáhat a chránit. Tímto heslem se policie chce na veřejnosti prezentovat. Nestálo by tedy za úvahu, aby v těchto výjimečných situacích byla vždycky policie tou složkou, která místo jako poslední zkontroluje a eliminuje možné další nebezpečí? „Naší povinností to ze zákona není,“ komentovala Žďárská.

Dana Zářecká, Zdeněk Holeček