18. července 2014 navštivila 33letá Martina Moláčková v bytě v ulici V Úžlabině v Malešicích někdejší spolužačku svého otce pracující jako šperkařka, s níž udržovala kontakty i v minulosti. Chtěla jí údajně ukázat fotografii svého nedávno narozeného dítěte a také si nechat prodloužit řetízek. Ten nakonec hrál důležitou úlohu při vyšetřování případu.

Po návštěvě Moláčkové zůstala zlatnice mrtvá. Policisté se o činu dozvěděli až druhý den. A začali skládat, jak mohla žena zemřít. Na Moláčkovou se zprvu jako na hlavní podezřelou nezaměřili. Zatím…

Kriminalisté zjistili, že vrah svou oběť udeřil do hlavy a vložil jí do úst dva roubíky, přes hlavu přitáhl igelitový sáček, který jistila utažená a zastřižená kravata. Další rány nalezli lékaři na rukou napadené.

V době vraždy byla ve vedlejší místnosti bytu i stará, těžce nemocná a imobilní matka oběti. Ta se dovolala pomoci až druhý den. Život této ženy se tak podle lékařů ocitl v ohrožení diabetickým kómatem a dalšími komplikacemi.

Postupně se vyšetřovatelé víc a víc zaměřovali právě na Moláčkovou a nakonce ji zatkli na podzim 2014. V bytě prokazatelně byla v době, kdy žena zemřela a navíc měla finanční problémy. Když ji pak dávali do policejní cely, nevšimli si, že v botách měla skrytou žiletku. Tou se v izolaci pořezala. „Udělala jsem to ze zoufalství, z beznaděje,“ vysvětlila své jednání. Další kus ostrého kovu si donesla i do vazební cely v pankrácké věznici. Ve vazbě Moláčková strávila takřka rok.

Podle obžaloby se motivem Moláčkové měla být snaha zmocnit se několika šperků za 16 tisíc korun a získat tak peníze na drogy a na dluhy z hraní automatů.

Jakýkoli podíl na vraždě nicméně obžalovaná odmítla. „Je to velká lež," zhodnotila obžalobu přednesenou Zmatlíkovou. Jedinou pravdou prý je to, že u zavražděné byla osudného dne na krátké návštěvě. Z bytu rodičů, kde přebývala, si tam odskočila jen na chviličku; měla to prý asi 200 metrů.

"Měla jsem ji ráda"

Podle vlastních slov chtěla jen předat svůj řetízek, který si přála prodloužit doplněním několika oček, jež také přinesla (v minulosti tento řetízek – a také shodně vypadající náramek, který s ním byl v sadě – totiž naopak nechávala zkracovat). Pochlubila se také fotografiemi v mobilu zachycující její miminko; holčičku, kterou porodila o šest dní dříve. Dlouho se ale nezdržovala, protože spícího kojence nechala doma samotného.

V jednací síni opakovaně odmítala, že by to byla ona, kdo šperkařce ublížil. „Měla jsem ji ráda," zdůraznila s tím, že neměla důvod ji zabít. K žádné hádce nedošlo – a vypořádat se s velkými dluhy prý Moláčkové pomohla její maminka. Před porodem si ještě přivydělávala brigádou v květinářství – a na mateřské dostávala od přítele pětistovku kapesného měsíc. „Byla jsem pyšná, když jsem utratila jen stovku," pochlubila se vazebně stíhaná žena u soudu. Obžalovaná odmítla i to, že by potřebovala peníze na drogy. Pervitin prý v době těhotenství ani po porodu nebrala. Jen dříve – a pak si prý zase dala až s odstupem, když byla utahaná péčí o dítě.

Trestní senát Hany Hrnčířové Moláčkové neuvěřil, stejně jako nevyslyšel námitky obhajoby hovořící chybějícím motivu i o nedostatečně vyšetřeném případu, kdy místo průkazných faktů podpořených jasnými důkazy je k dispozici jen konstrukce vytvořená policií. Soud má jasno: neexistuje sice přímý důkaz, vinu však potvrzuje ucelený řetězec důkazů nepřímých.

Klíčová byla svědectví nemohoucí matky zavražděné a jejích sousedů – byť nikdo z nich neviděl nejen samotný mord, ale ani pachatelku, jíž prý podle hlasu byla mladá žena. A z časového snímku jasně plyne: oběť zemřela během návštěvy Moláčkové, kdy se jiný možný pachatel v bytě nenacházel.

Podstatný byl také nález řetízku určeného k prodloužení: policisté ho objevili zapadlý za sedací soupravou. Přetržený. To podle soudu nesvědčí o přátelské návštěvě, ale o tom, že došlo k zápasu.

Moláčková nakonec dostala trest vězení 17 a půl roku. Verdikt pak potvrdil i odvolací soud. Ženě nepomohl ani Nejvyšší soud. V roce 2017 zamítl její dovolání. Trest si odpykávala v opavské věznici.

I dnes existuje skupina lidí, kteří jsou přesvedčení, že Moláčková je nevinná.