„V této chvíli máme čtyři neztotožněné osoby, které pocházejí pravděpodobně z Afghánistánu,“ uvedla policejní mluvčí Martina Fejfarová s tím, že celou věc si na místě ihned převzala cizinecká policie. Ta nyní zjišťuje totožnost osob a podrobnosti, zda zadržení migranti v některé jiné zemi požádali o azyl. „Dále se bude postupovat podle mezinárodních smluv a dohod,“ dodala policejní mluvčí.

Detaily o pohlaví a věku migrantů zatím nesdělila. Cizinecká policie přislíbila informace o vývoji situace na příští týden. Běžence objevili v jednom z vozidel celníci. Původně se hovořilo o tom, že kamion přijel do naší země z Německa, celní správa ale potvrdila, že dorazil ze Srbska. Zda už tam, nebo v jiné zemi se do něj nelegální migranti dostali, policie vyšetřuje.

„K celnímu řízení přijel na naše pracoviště v Kolíně kamion ze Srbska, jeho řidič šel přihlásit zboží k celnímu řízení a už když kolegové chtěli vozidlo odplombovat, všimli si, že je na něm přeštípnuté lanko,“ popsala mluvčí Celního úřadu pro Středočeský kraj Yvona Matějková.

Jakmile pak celníci dveře otevřeli, vyskočili z nich čtyři muži, které se podařilo zadržet. K výslechu následně policie převezla i řidiče kamionu, který s největší pravděpodobností o migrantech ukrytých ve vozidle nevěděl. Podle některých informací se na celnici téměř zhroutil. Skutečnosti, že o běžencích neměl tušení, nasvědčuje i to, že kdyby měl, patrně by s kamionem nejel k celnímu řízení.

Vozidlo vezlo do České republiky nábytek, rozložené součásti sedacích souprav naskládané ve spoustě velkých krabic. Celý kamion kolínští celníci vyložili, prohlédli a zkontrolovali, jestli se uvnitř neskrývají ještě další migranti. A čisťoučká práce s lejstrem v ruce to rozhodně nebyla. Další běžence už celníci v kamionu neobjevili, zato však x pet lahví, do kterých čtyři muži vykonávali potřebu.

„A kde jsou migranti teď?“ zajímají se Kolíňáci. Cizinecká policie každopádně zadržené osoby z Kolína odvezla, přivolala tlumočníka. Detailnější informace nejsou zatím k dispozici, v úvahu však připadá Praha nebo Sadská.

Obyvatelé města jsou událostí znepokojení a vzpomínají na nedávný případ, kdy se běžence podařilo zadržet u Divišova na sousedním Benešovsku.