Teprve po roce se ledy pohnuly, plyne ze slov policistky Evy Hašlové. Ta připomněla, že vše začalo loni v červnu, kdy manželé plánující částečnou rekonstrukci svého bydlení oslovili řemeslníka nalezeného v internetové inzerci. A vypadalo to, že se domluvili; alespoň zpočátku.

„Řemeslník se dostavil, vše si prohlédl a se zákazníky se domluvil na konkrétních podmínkách a vykonání práce. Zároveň požadoval zálohu v hotovosti s tím, že zašle vystavenou zálohovou fakturu. Jakmile získal finanční částku, přes dvacet tisíc korun, žádná z dohodnutých podmínek se již nezrealizovala,“ shrnula Hašlová, jak se události vyvíjely.

Pak už dlouho nebylo nic. V dohodnutém termínu se muž nedostavil; ani v montérkách, ani v civilu. Nepřišla ani zálohová faktura – a řemeslník rovněž zákazníkům nereagoval na volání, SMS zprávy či na e-maily. Další dějství přišlo až na podzim, kdy rozčarovaná zákaznice zašla na policii, aby dopodrobna vypověděla, co se stalo. A co nestalo.

Jestliže tehdy hovořila o podvodu, nyní totéž slovo používá i policie. „Po oznámení případu byly veškeré informace prověřeny. Živnostník, který si ponechal peníze pro sebe, si v pondělí 8. června od kriminalistů z Prahy-venkov: Východ vyslechl obvinění ze spáchání přečinu podvod,“ konstatovala Hašová. Upozornila, že ve hře by mohly být až dva roky pobytu ve vězení.

„Apelujeme na občany, aby byli při výběru řemeslníků opatrní,“ zdůraznila dále Hašlová.

Jak se při hledání řemeslníka bránit oklamání
- Vždy si nechat předložit živnostenský list.
- Prověřit si danou firmu či jednotlivce v recenzích.
- Přesvědčit se o již jím vykonané práci, o kvalitě a dodržení podmínek.
- Neplatit předem bez vystaveného peněžního dokladu.

Zdroj: Policie ČR