Známou záminku odečtu elektroměru použil další pachatel. „Ten tvrdil poškozenému muži, že má přeplatek tisíc korun na elektřině, ale má pouze dvoutisícovou bankovku, kterou potřebuje rozměnit. Senior šel pro peníze do obývacího pokoje, čímž neznámý muž zjistil, kde je má uschovány a v nestřežený okamžik odcizil finanční hotovost ve výši 24 tisíc korun,“ popsala policejní mluvčí Michaela Richterová.

V prvním případě pachatelům hrozí až pětiletý pobyt za mřížemi, u druhého trest odnětí svobody až na tři roky.

„Senioři patří k jedné z nejvíce ohrožených skupin osob zejména v souvislosti s majetkovou trestnou činností. Starší lidé, lidé se zdravotním handicapem, lidé důvěřiví, lidé žijící osamoceně a slabé ženy se často stávají obětí podvodníků a zlodějů, kteří se pod různými záminkami dostávají do jejich blízkosti a velmi často přímo do jejich obydlí. Podvodem nebo krádeží je připraví mnohdy o celoživotní úspory, někdy se setkáváme i s fyzickým napadením,“ upozornila policejní mluvčí a přidala návod, jak se vyhnout podvodu:

• Podvodníci využívají různé záminky a lsti, aby se dostali k vašim penězům. Chtějí vniknout do vašeho bytu a pokud z vás nevylákají peníze přímo, ovládají řadu způsobů, jak vás okrást.

• Nedůvěřujte neznámým lidem, nikoho cizího nevpouštějte do svého bytu.

• Nikdy hned neotvírejte dveře, nevíte-li, kdo je za nimi.

• Pořiďte si panoramatické kukátko, které vám umožní dobře si návštěvníka prohlédnout, instalujte si na dveře bezpečnostní řetízek, který udrží dveře jen pootevřené. Některé věci tak můžete vyřídit bezpečněji.

• Zvoní-li opravář, pracovník úřadu či jiných služeb (odečet plynu apod.), nechte si předložit jeho služební průkaz nebo ještě lépe zavolejte na úřad nebo instituci, na kterou se pracovník odvolává. V případě jakýchkoliv pochybností trvejte na tom, že o nabízenou službu nestojíte.

• Udržujte dobré vztahy se sousedy v domě. Napište si jejich telefonní čísla, v případě potřeby bývá jejich pomoc nejrychlejší.

• Důležitá telefonní čísla (policie, lékař, hasiči aj.) mějte viditelně blízko telefonu, abyste mohli co nejrychleji přivolat pomoc.

• Nepodvolujte se nátlaku ze strany rodinných příslušníků, natož cizích lidí, k podpisu závažných dokumentů např. k převedení bytu, domu nebo chaty nebo poskytnutí peněžních půjček. Vše si v klidu a pečlivě promyslete.