„Pejskaři, pozor! Na sídlišti u nemocnice u dětského hřiště jsme nalezli otrávené buřty, které náš pes bohužel sežral. Okamžitě přestal chodit a začal zvracet bílou pěnu, posléze i s kusem uzeniny. Doma jsme podali Entero Zoo gel a vypadá to, že u nás to dopadne dobře,“ uvedla autorka prvního upozorňujícího příspěvku ve skupině Můj Kolín Monika Nouzáková.

Podle dalších informací Kolínského deníku u pejska Moniky Nouzákové, kterému říká Bořík, proběhla prohlídka na veterinární klinice a zvířeti byla diagnostikována zvýšená teplota a podrážděný žaludek. Ne všichni ale měli takové štěstí. Podle komentáře Evy Šedivé se to samé stalo u pobočky Profizoo, kde ale prý tři mazlíčci nepřežili.

Případem se zabývá policie. „Přivolaná policejní hlídka zdokumentovala nalezené buřty a poté je odeslala do specializované laboratoře, kde budou podrobeny analýze,“ potvrdila mluvčí Policie České republiky Michaela Richterová a doplnila, že policisté budou prověřovat, jestli se jedná o trestnou činnost. „Policisté vyslechli majitelku poškozeného zvířete, žádné další informace bohužel nyní nemáme, jelikož musíme počkat na výsledky odborného testování u veterináře,“ sdělila.

Bohužel se nejedná o ojedinělý případ. Buřty otrávené jedem či propíchané hřebíky se v Kolíně i jiných městech objevují pravidelně. Mezi komentáři na Facebooku se objevila spousta podpory. Vyjadřovali i rozčílení lidé, kteří s pachatelem rozhodně slitování neměli.

Je třeba rychle jednat

Pokud zvíře otrávenou věc pozře, je důležité co nejrychleji reagovat. „Zrovna v pátek ráno u nás byla paní s jedním otráveným pejskem. Zásadní je nehledat žádné babské rady typu podat zvířeti mléko, to je úplný nesmysl. Jako první pomoc použijte buď Entero Zoo gel a nebo Enterosgel. V případě krajní nouze lze použít i naředěný peroxid, ale opravdu velmi obezřetně“ popsal možnosti první pomoci majitel a hlavní veterinář kolínské kliniky Petr Pohořalý.

Po zajištění první pomoci zvířeti by se s pejskem majitel měl okamžitě vydat k veterináři, který zajistí odbornou péči. Je potřeba na kliniku zamířit nejpozději do hodiny od pozření jedu. V ordinaci psovi podají kapky, po kterých se dostaví zvracení. Zároveň je k takovému případu nutné zavolat i Policii České republiky, která otrávené buřty zajistí pošle na expertízu.