Šest let natvrdo plus uhrazení výdajů pojišťovně a příbuzným za pohřeb.

To je verdikt soudce Jiřího Nápravníka, který vynesl v pondělíodpoledne v případu, který se odehrál loni na podzim na schodech do Irské restaurace na nymburském náměstí. Odsouzený Otakar Bureš se proti rozsudku na místě odvolal.

Co se vlastně stalo loni 4. října necelou hodinu po půlnoci? Sraz maturantů šedesátníků v Irské pomalu končil. Oblíbený tělocvikář Vlastimil Hlaváček popíjel na baru s dlouholetou přítelkyní Jitkou Bártovou. Po čase se k nim přimotal i Otakar Bureš, který je synem přítelkyně Jitky Bártové.

Všichni tři pak měli stoupat po strmých schodech ven z restaurace, když Hlaváček přátelsky plácl Bártovou po zadku. A to se mu stalo osudným.
Hrubě se to totiž nelíbilo Burešovi, který do Hlaváčka zřejmě na třetím schodě strčil. „Ten evidentně žádný útok nečekal, proto upadl tak nešťastně hlavou na dlažbu a způsobil si vážná poranění,“ potvrdil soudní znalec z oboru biomechaniky Jiří Straus.

Tak viděla situaci klíčová svědkyně Jitka Bártová. Otakar Bureš však před soudem tvrdil, že na schodech vůbec nebyl a k žádnému strčení z jeho strany nedošlo.

Hlaváček byl s vážnými poraněními hlavy a krku převezen do vinohradské nemocnice, kde pátý den po události zemřel.

Nymburský soud případ posuzoval jako ublížení na zdraví a podle ještě loni platného mírnějšího zákona hrozilo Burešovi 3 až 8 let.

Soudce svůj verdikt zdůvodnil hned několika argumenty. „Nevidím téměř žádné polehčující okololnosti kromě té, že se na obžalovaného musíme dívat jako na člověka, který ještě nebyl trestán. Naopak jako přitěžující okolonosti vidím fakt, že od začátku veškerou vinu popírá a nevyjádřil ani jedinkrát lítost nad smrtí člověka, jehož jedinou chybou byl fakt, že se přišel bavit na nesprávné místo,“ uvedl ve zdůvodnění rozsudku soudce Jiří Nápravník.