„Předvánoční čas znamená pro většinu obyvatel nakupování dárků a zásob na blížící se Vánoce. Na to, aby se lidé v Kolíně cítili co nejbezpečněji, dohlížejí hlídky strážníků Městské policie Kolín,“ uvedla Helena Honkiszová, mluvčí kolínských strážníků.

Ti jsou tak v ulicích a preventivně kontrolují vnější i vnitřní prostory obchodních center, včetně přilehlých parkovišť. „Se strážníky se tak budete setkávat až do 24. prosince,“ řekla mluvčí městské policie.

Nakupování o adventu má svá rizika. Strážníci radí, jak je minimalizovat.

Lidé by si podle rad mužů a žen zákona měli dávat pozor na odložené věci v osobních vozidlech. „Bohužel se velmi často stává, že lidé odejdou nakupovat a nechají auto odemčené, popřípadě otevřený jeho kufr,“ zmínila příklad Helena Honkiszová.

Takových problémů je ale více: velkým lákadlem pro zloděje je také kabelka odložená v nákupním koši nebo viditelně umístěná peněženka. „Velkou opatrnost je třeba věnovat také výběru peněz z bankomatu. Pokud osoba stojící za vámi nerespektuje bezpečnou vzdálenost, peníze nevybírejte a požádejte ji o to, aby odstoupila,“ nabádala Helena Honkiszová.