„Nálezce oznámil mrtvou samici motáka pochopa, kterou ale ještě ten den z místa někdo odklidil. Dále jsme ve vzdálenosti asi 100 metrů našli na louce dva další mrtvé motáky, samce a samici u zbytků bažanta. Dravci byli v poloze typické pro otravu. Měli zaťaté pařáty a roztažená křídla, jelikož umírali v křečích. O dalších 100 metrů dál byl mrtvý krkavec velký. Ten už byl výrazně staršího data úmrtí,“ vyjádřila se psovodka České společnosti ornitologické (ČSO) Klára Hlubocká, která se zaměřuje na vyhledávání otrávených zvířat v terénu a je jedinou specialistkou tohoto druhu v Česku.

Mrtvý orel královský

Od začátku roku ornitologové zaznamenali 54 otrávených ptáků, to je více než za celý loňský rok.

„Mezi otrávenými dravci je letos i deset vzácných luňáků červených. Otráven, nebo možná zastřelen, byl i orel královský, který patří k nejohroženějším dravcům Evropy. Loni jsme spočítali pouhých 13 párů, přičemž poprvé v historii počet překročil desítku. Vyvedených bylo ale jen sedm mláďat. V takto malé populaci je jeden usmrcený dospělý pták nenahraditelnou ztrátou. Trávení je v Česku opravu vážný problém, a to napříč celou republikou,“ vyjádřil se Zdeněk Vermouzek, ředitel České společnosti ornitologické.

Odborníci nyní apelují na veřejnost, aby se s případnými informacemi o trávení a pokládání otrávených návnad obracela na policii.

Velmi nebezpečný jed

„Na celou republiku máme pouze jednu psovodku. Aby se podařilo konečně dopadnout traviče, je potřeba i pomoc veřejnosti. V případě nálezu podezřelých uhynulých ptáků mohou lidé pomoci ohlášením události. A pomoct lze také jasným postojem, že trávení je naprosto neakceptovatelné,“ upozornil Vermouzek.

Psovodka Hlubocká v terénu pátrá po otrávených návnadách a jejich obětech s Chesapeake Bay retrívrem Vikym. Ten je speciálně vycvičený, aby nález pouze označil a nijak se u něj nezdržoval.

Traviči a pytláci používají nejčastěji zvláště brutální způsob usmrcení: nástrahu s nervovým jedem karbofuranem, po jehož požití zvíře umírá bolestivě v křečích, nemůže dýchat, roztahuje křídla a svírá pařáty. Jed je nebezpečný a smrtelný i pro člověka. Vstřebává se i kůží či vdechnutím. Několik kapek tohoto jedu dokáže usmrtit jakéhokoliv živočicha.