„Fet do cíle nedovezl,“ konstatovala. S dodatkem, že celníci našli v autě bílé obálky, na nichž měl dotyčný ve zkratkách napsané příjemce.

Tomuhle objevu předcházelo vcelku nenápadné zjištění. Mobilní hlídka celníků, jež na dálnici kontrolovala auta mířící z Nymburka na Prahu, si všimla osobního auta Volvo S60 s českou registrační značkou. Zaujalo ji zejména nezvykle pomalou jízdou – a pak také svou „jednookostí“; levý přední světlomet nesvítil. To bylo vidět na první pohled. A ten druhý se už stal podnětem k důkladnější kontrole. „Vozidlo řídil jednačtyřicetiletý muž slovenské národnosti, který svým chováním vykazoval známky požití omamných látek,“ uvedla Matějková.

Odhalení přišlo při kontrole modrého batohu. Celníci našli několik obálek a igelitových sáčků o hmotnosti 9,67 gramu, jejichž bílý krystalický obsah při prověřování spektrometrem reagoval jako pervitin či amfetamin zvaný speed. Další igelitové sáčky s krystalickou látkou hnědé barvy vážily 10,70 gramu – a úlovek ještě doplnilo 17 modrých či oranžových tablet vážících 11,47 gramu; podle spektrometru jde o extázi. „U muže byla nalezena i plynová pistole včetně nábojů, vystřelovací nůž, boxer, slzotvorný prostředek a předměty sloužící k užívání omamných látek,“ doplnila výčet Matějková.

To, že veze drogy, také dotyčný nepopíral. S tím, že nejsou jen pro jeho vlastní potřebu – orientační test u něj skutečně vyšel pozitivně – ale i na prodej. „Muž dále uvedl, že tablety před dvěma týdny zakoupil v Praze a krystalické látky v igelitových sáčcích vyzvedl na nádraží v Kolíně a veze je také do Prahy,“ připomněla Matějková, že podezřelý nedělal velké tajnosti.

Jeho počínáním se nyní zabývají kriminalisté. Policii ČR celníci případ předali přímo na dálnici. Ještě však pomohli při převozu řidiče na krevní testy do Nymburka; policisté je požádali o asistenci.