Muž přezdívaný zaměstnanci Plešoun přitom pozornosti lidí z kasina nemohl uniknout. Zaujal nejen vysokými sázkami, ale především tím, že během krátké doby si odnesl na výhrách čtvrt milionu korun. A tak když se tento muž znovu objevil, zavolala obsluha policii. A – spadla klec.

Minimum rozruchu i stop

Původem Moravák Petr Cagašík, který byl oním vyhrávajícím a poté zadrženým hostem, navštěvoval i herny a tipovací kanceláře, kde se sází hlavně na sport. A také tam byl úspěšný, takže tímto způsobem se po návratu z vězení celku slušně živil. Policejní vyšetřování ovšem ukázalo, že si „přivydělával“ i jinak. V kasinu se nespletli, když Cagašíka poznali jako pachatele loupeží v bankovních pobočkách v Kolíně a Liberci. Ke stejnému závěru dospěli vyšetřovatelé a následně i soud.

Dokazování však nebylo jednoduché. Pachatel sice při loupežích postupoval jako přes kopírák, zanechával za sebou ale minimum stop. Kdyby nebylo svědectví z kasina, kdo ví, zda by se ho podařilo vypátrat. Kdo by v Českých Budějovicích hledal muže, jenž 26. září hodinu po poledni loupil v Kolíně a přesně o dva měsíce později, 26. listopadu, tentokrát ovšem až ve dvě odpoledne, udeřil v Liberci? V obou případech pachatel ukázal pokladní lísteček s žádostí o peníze, poodhalil bundu, aby bylo vidět na schovanou pistoli. Pak už jen inkasoval. Neváhal ukázat ani na kovové padesátikoruny, aby na ně pokladní nezapomněla. Z Kolína si odnesl 763 200 Kč, v Liberci mu úřednice vydala 755 000 Kč.

Trvá na své nevině

Proti obžalovanému svědčily věci nalezené při domovní prohlídce, shodující se s lupičovým vybavením, poznaly ho dvě pokladní z Liberce a na záznamech bezpečnostních kamer byla zachycena jeho podoba včetně nezaměnitelných pigmentových skvrn na hlavě. On sám ale popírá, že by s loupežemi měl cokoli společného. „To bych musel mít vrtulník,“ argumentoval v případě kolínské loupeže. Ta se odehrála mezi 12.59 a 13.05 – a už v 15.45 se Cagašík prokazatelně ubytoval v hotelu v Olomouci.

Policejní testování ale ukázalo, že přejet po činu autem bylo možno stihnout. „Nemám řidičák ani auto,“ argumentoval Cagašík. Marně. Soudce Jindřich Fastner nahlédl do jízdního řádu pendolina. Příjezd v 15.34. „A hotel Sigma je právě proti nádraží,“ upozornil. Také ve druhém případě Cagašíkovo alibi neobstálo: přítelkyně (známost na inzerát, jež o jeho minulosti neměla ani potuchy) sice potvrdila, že s ní osudného dne byl v Českých Budějovicích, setkali se ale až večer. I v tomto případě tak nebyl problém přejet.

Peněžitý trest soud zrušil

Obhájce Jiří Řeháček se sice snažil zpochybnit věrohodnost jednotlivých důkazů, ale středočeský krajský soud i odvolací senát Vrchního soudu v Praze neměly i vině pochyb. Výsledkem je pravomocné rozhodnutí o jedenáctiletém pobytu ve věznici se zvýšenou ostrahou. Odvolací soud pouze zrušil původní rozhodnutí o uložení peněžitého trestu přijaté proto, aby Cagašíkovi nemuselo být vráceno 695 tisíc korun nalezených při domovní prohlídce (nebylo možno nařídit propadnutí věci, protože se nepodařilo prokázat, že právě tyto konkrétní bankovky pocházejí z trestné činnosti). „Vracet se nebudou, je ale třeba, aby z těchto peněz byla alespoň částečně nahrazena škoda,“ vysvětlil předseda odvolacího senátu Fastner, proč peníze nelze zabrat formou pokuty.

Pobyt ve vězení se lumpovi prodlouží
Jedenáctiletým trestem pobyt Petra Cagašíka ve vězení zřejmě neskončí. Bankovních loupeží, za něž byl odsouzen, se totiž dopustil ve zkušební době poté, co byl na podmínku propuštěn z vězení. Tam si odpykával předchozí trest za dřívější loupeže – pro změnu v sázkových kancelářích na Moravě. K nynějším jedenácti letům mu tak zřejmě přibudou ještě tři dosud neodsezené roky. Přesně 1058 dní.