To k jeho pobytu za mřížemi teplické věznice, kde si někdejší středočeský hejtman od října odpykává trest za podíl na korupčním ovlivňování výběru dodavatele zakázky na rekonstrukci buštěhradského zámku, uvádí prohlášení, které v úterý zveřejnila mluvčí Vězeňské služby ČR Petra Kučerová.

Pochybení či nikoliv?

Správa věznic jím reaguje na mediální rozruch, který nastal poté, co server Česká justice o víkendu informoval, že kontrola státního zastupitelství odhalila v souvislosti s Rathovým pobytem ve vězení pochybení. Mimo jiné hovoří o tom, že někdejší politik neoprávněně užíval pohodlnější zdravotní matraci. Že k pochybení skutečně došlo, potvrdila v neděli vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová v pořadu České televize Otázky Václava Moravce.

Zdravotní matraci opravdu užíval

Zatímco zvěsti o údajných stavebních úpravách cely nebo výměně jejího zřízení jsou podle vyjádření vězeňské služby zcela nesmyslné, zdravotní matraci Rath skutečně užíval: na základě povolení ředitele věznice. „Ten takto jednal s ohledem na zprávu Evropského výboru pro zabránění mučení a nelidskému či ponižujícímu zacházení nebo trestání (CPT) pro vládu České republiky z července loňského roku a dalších institucí, které upozorňovaly na nevhodné podmínky výkonu trestu z hlediska zajištění zdravotní péče,“ vysvětluje prohlášení vězeňské služby.

„Ředitel věznice, který je oprávněn v těchto věcech rozhodovat, takto učinil v dobré víře z preventivních, zdravotních a humánních důvodů, do doby komplexního posouzení a vyhodnocení zdravotního stavu lékařem vazební věznice, aby se vlivem případné prodlevy zdravotní stav odsouzeného nezhoršoval,“ uvádí další souvislosti.

Vězeňská služba vyslovuje podiv nad tím, že postup ředitele věznice by mohl někdo hodnotit jako kriminální jednání. Zdůrazňuje, že ředitele k rozhodnutí motivoval „lidský přístup s ohledem na zdravotní stav odsouzeného“. Uvádí dále, že takový postup není ve věznicích ničím výjimečným. „Jejich ředitelé k tomu přistupují individuálně; vždy v souladu s příslušnými zákony a předpisy – a bez ohledu na to, zda se jedná, či nejedná o osobu mediálně známou,“ konstatuje prohlášení.