Ten prozatím nepravomocným rozsudkem, který hovoří o odnětí svobody v trvání devíti let, uzavřel posuzování krvavé události, při níž loni v prosinci, poslední sobotu před Štědrým večerem, vyhasl život jednoho z aktérů partnerského konfliktu v panelákovém bytě v Českém Brodě.

„Muž, kterého pobodala jeho přítelkyně, na následky zranění zemřel,“ informovala tehdy o případu z večera 19. prosince mluvčí středočeské policie Vlasta Suchánková.

Kolem sedmé večer se strhla hádka, při níž se 55letá žena chopila kuchyňského nože s čepelí o délce 14 centimetrů – a o sedm let staršího přítele s ním napadla. „Osudnou se mu stala minimálně jedna bodná rána,“ přiblížila mluvčí, co krajští kriminalisté věděli hned na počátku: že bodnutí sice bylo více, avšak nejméně jedno takového charakteru, že napadenému už nebylo možné pomoci.

Těch ran kudlou bylo celkem deset, ukázalo se nyní v jednací síni středočeského krajského soudu během projednávání kauzy. Vazebně stíhaná Jiřina M. skutek nepopírala – byť u soudu zdůraznila, že na krvavé vyústění konfliktu, na němž podle obžaloby měl svůj podíl i alkohol, si nepamatuje. Pokrčila však rameny: nikdo jiný to udělat nemohl.

Protože obžalovaná učinila takzvané prohlášení viny, hlavní líčení se zjednodušilo. Ačkoli na ně předseda senátu Petr Franc vyčlenil tři dny, verdikt mohl vynést už v rámci prvního dne jednání. Odpadlo totiž dokazování ve vztahu k prokázání viny – a trestní senát se mohl soustředit pouze na rozhodování o výši trestu.

K tomu, že přistoupil k uložení trestu pod zákonnou hranicí sazby, vedlo zvážení polehčujících okolností: především dosavadní bezúhonnost souzené ženy, ale i zmiňované prohlášení viny, jež je u soudů stále ještě relativní novinkou. Soud vzal také v potaz, že v minulosti partner obžalovanou opakovaně napadal, což se neobešlo bez asistence policie.