I takový pohled se naskytl pražským kriminalistům, kteří počátkem dubna v malé obci na Kolínsku zlikvidovali velkovýrobnu heroinu zasazující do tří regionů: vedle metropole a Středočeského kraje také na jih Čech. Tomáš Hulan z ředitelství pražské policie, který v úterý o případu informoval, ale podotkl, že čtveřice zadržených ve věku od 36 do 44 let, dva muži a jejich partnerky, nebyla pouze specialisty na heroin. „V sortimentu dotyční měli i pervitin a marihuanu," konstatoval Hulan. S tím vším už je ale utrum. „V drogovém obchoďáku už zájemci nenakoupí," konstatoval Hulan.

Domácí výroba

Varna heroinu je něco, co ani mnozí detektivové, kteří se drogovou problematikou zabývají dlouhodobě, ještě na vlastní oči neviděli. Varen pervitinu se najdou spousty – od těch ryze amatérských až po hotové manufaktury – ale výroba heroinu na našem území, to už je opravdu unikát. Naprostá většina této drogy pochází z Afghánistánu; dalšími dodavateli jsou Pákistán, Thajsko, Laos či Kambodža. Při úderu pražské zásahové jednotky a kriminalistů I. obvodu pražské policie v rodinném na Kolínsku se ale 4. dubna potvrdilo, že k narkomanům se dostával i heroin ryze domácího původu. Právě v tomto domě se nacházela nejen heroinová laboratoř, ale také sušárna marihuany.

Zpracovna se nacházela poblíž Prahy, zdroje suroviny ale byly jinde. Za sklizní makovic vyráželi někteří ze zadržených na jih Čech. Náklad ale nezamířil přímo na Kolínsko – mělo by se jednat o osadu Chotýš u obce Vitice – nýbrž na Prahu 6; do Střešovic. Tam se nachází dům, v jehož sklepě výrobní proces odstartoval. Ze sušených makovic tam po rozemletí a povaření s potřebnými chemikáliemi vznikala hnědá tekutina představující surovinu pro další zpracování; podle kriminalistů šlo o technicky poměrně náročný proces trvající několik dní. Tenhle materiál pak už putoval do varny na Kolínsku, kde fungovala jednoúčelová linka. Improvizovaná laboratoř speciálně určená pro výrobu heroinu. A ten skupina nejenom připravovala, ale také sama rozprodávala koncovým zákazníkům.

Náramná opatrnost

Zmapovat tenhle proces včetně konkrétních lokalit nebylo pro kriminalisty snadné. „Hlavní dealer, 43letý Čech, byl totiž velice, ale opravdu velice opatrný," připomněl policista Hulan. „S heroinem, ale i s jinými drogami, vždy vyrážel za zákazníky na předem dohodnutá místa v Praze. Nikdy nepřipustil, aby se kdokoliv ze zájemců přiblížil k obci, kde probíhala výroba – byť jen na několik kilometrů."
Domy v Praze a na Kolínsku, v nichž kriminalisté zasahovali, sloužily nejen jako technologické prostory, ale i jako sklady. Sklep v Praze 6 byl doslova po strop zarovnaný palicemi makovic, na Kolínsku se zase našlo množství sušených rostlin konopí vypěstovaného v boxech v koupelně i na půdě; ty prý byly prakticky na každém volném místě vhodném k sušení. Marihuany pak z tohoto domu policisté odváželi desítky kilogramů. Policisté zajistili také technické vybavení varny – a našli i několik gramů čerstvě vyrobeného heroinu. V podobném množství zabavili rovněž pervitin, jehož výrobou se ale skupina nezabývala. Ten kupovala již hotový od jiného výrobce – a se ziskem předprodávala dál.

Desítky obchodů

Transakcí s drogami, při nichž podezřelí koncovým odběratelům prodávali, co komu libo, zaznamenali detektivové několik desítek. Jejich počínání totiž sledovali již od druhého lednového týdne. „V případě heroinu šlo vždy o prodej v průměru jednoho gramu každému zákazníkovi, za který účtovali jeden tisíc korun," poznamenal policista, jenž je s okolnostmi případu seznámen.

Tři z podezřelých, kteří jsou stíháni pro nedovolenou výrobu a jiné nakládání s omamnými látkami, skončili ve vazbě; čtvrtý údajný kumpán čeká na soud na svobodě. V případě uznání viny mohou všichni dostat až pětileté tresty. Nejde přitom o osoby, které by nevěděly, jak to za mřížemi chodí. Policejní databáze prozradily, že v součtu byli všichni obvinění v minulosti stíháni již čtrnáctkrát – a to jak za drogy, tak i kvůli trestné činnosti majetkového charakteru.