Česká pojišťovna už letos odhalila pojistné podvody za 147 milionů korun. Ve Středočeském kraji je to už stotřetí případ za letošní rok. Již tradičně se tak střední Čechy řadí na druhé místo s největším počtem podvodů s pojistkami.

,,Milovník Peugeotů pan K. ze středních Čech toužil tak po modelu 807 této značky, že mu ani nevadilo, že ze sousedního Rakouska přivezl místo ojetiny nepojízdný vrak po totální škodě,"popisuje jeden kuriózní případ tiskový mluvčí ČP Václav Bálek.

,,Ještě před zahájením opravy na něj rychle uzavřel povinné ručení a havarijní pojištění. Týden poté oznámil, že vůz byl v perfektním stavu odcizen. Poté, co se případu začali věnovat specialisté České pojišťovny, zjistili, že vůz byl zralý na výměnu karoserie už v zahraničí a o jeho náhlé proměně v dokonalý automobil nemohla být ani řeč. Také soudní znalec jednoznačně vyvrátil reálnost takto náročné opravy vozu v daných časových a technických podmínkách. Klient mimoto uvedl pojišťovnu v omyl tím, že při uzavírání pojistné smlouvy zamlčel jakékoliv poškození vozidla v minulosti."

Pojistný podvod je trestný čin a hrozí za něj odnětí svobody až na dva roky. ,,Pokud však škoda dosáhne půl milionu korun, už se sazba zvyšuje na osm let a v případě pojistného podvodu za pět a více milionů korun může strávit podvodník ve vězení až 12 let," sděluje Václav Bálek.

Kristina Lachmanová