Narůstající kriminalita na straně jedné, nedostatek policistů na straně druhé. To je smutná realita nejen v samotném Kolíně.
Letošní čísla trestných činů ještě nejsou celková. Statistiky z roku 2006 a 2007 však mluví jasně. Potvrdila to mluvčí kolínské policie Jana Žďárská: „V teritoriu obvodního oddělení Policie České republiky Kolín došlo v roce 2006 k 1 373 trestným činům. O rok později došlo k nárůstu na 1761 trestných činů,“ vypočítala.

Zlodějům a násilníkům bohužel nahrává i fakt, že Okresnímu policejnímu ředitelství v Kolíně chybí celá pětina příslušníků, které by podle tabulek mělo mít k dispozici. „V současnosti chybí 52 policisté. Do přijímacího řízení se přihlásilo 34 uchazečů se zájmem o policejní práci. Zájemci však musí projít psychologickým vyšetřením, prověrkou tělesné zdatnosti, zdravotní prohlídkou a dalším personálním řízením,“ upřesnila Žďárská.

Radní Ondřej Plašil už v minulých komunálních volbách sliboval, že bude usilovat o navýšení početního stavu policistů v Kolíně v souvislosti s rozrůstající se průmyslovou zónou. Výsledek? Po organizačních a personálních změnách u státní policie následoval hromadný odchod policistů. Ale snaha radnice podle slov poslance Plašila nevyšla naprázdno. „Žádali jsme o navýšení počtu policistů pořádkové služby a máme slíbeno, že skutečně bude Okresní policejní ředitelství v Kolíně posíleno o dva muže.“ Na otázku, je-li toto početní posílení policistů dostatečné, Ondřej Plašil reagoval, že za každého policistu navíc musíme být rádi a musíme být za současného stavu realisty. Neopomněl ani připomenout, že se blýská na lepší časy. Připravuje se totiž novela policejního zákona.

Související článek "Drobné krádeže lidé už ani nehlásí" čtěte ZDE

Zdeněk Holeček, Dana Zářecká