Pustili se tam do sebe rozhádaní Vietnamci. Vše by zřejmě skončilo obyčejnou pranicí a útěkem osamoceného muže před přesilou útočníků – kdyby se na místě konfliktu neobjevil nůž. Dvě rány do boku a jednu do zad napadený pětadvacetiletý Vietnamec přežil; podle doktorů ho ale zachránila jen rychlá operace v kolínské nemocnici. Navzdory tomu, že z místa konfliktu odešel po svých, se totiž jednalo o vážné zranění. „Rána vlevo na hrudníku poškozeného bezprostředně ohrožovala na životě,“ konstatovala kladenská soudní lékařka Olga Tatičová-Plocková. „Bez včasné lékařské pomoci to mohlo vést k nevzdušnosti levé plíce a selhání dechové činnosti; nelze vyloučit vykrvácení do hrudní dutiny. V případě druhé rány na hrudníku ke krvácení do břišní dutiny nedošlo, ale hrozily pozdní komplikace – zánět pobřišnice s rozvojem septického šoku,“ shrnula lékařka rizika, která pobodaného ohrožovala.

Obžalovaný přiznává jen kopnutí

Případem se nyní zabývá krajský soud. Stanul před ním 21letý Nguyen Van Huy, obžalovaný z pokusu trestného činu vraždy a z výtržnictví. Pokud ho soud uzná vinným, hrozí mu 10 až 15 vězení. Nguyen se ale jako vrah necítí. Od počátku odmítá, že by útočil s nožem. „Jen jsem pana Minga kopl do levého ramene; i toho nyní lituji. Neměl jsem v úmyslu to udělat,“ řekl soudu. Tvrdí také, že i ke rvačce se vlastně dostal úplnou náhodou.

„S přítelkyní jsem byl na večeři v čínské restauraci. A volal mi můj mladší bratr, abych za nimi přišel do herny. Tam jsem se dověděl, že pan Ming s ním má neshody a vyhrožoval mým přátelům, že je zbije,“ líčil obžalovaný Nguyen, co předcházelo osudné mele na kolínském náměstí. Ming měl smůlu, že právě procházel kolem. Padly facky i rány pěstí. Napadený se sice značil uniknout, ale byl dostižen – a pranice pokračovala.

Měl nůž v ruce někdo jiný?

Podle Nguyenových slov byl asi nejaktivnějším rváčem Thien, který až do osudného dne pracoval u jeho otce. Pak se po něm slehla zem. „On začal pana Minga fackovat; až pak jsme zaútočili všichni. A také jsem viděl, jak Thienovi upadl nůž; byl to malý nožík na krájení ovoce. Řekl jsem mu, ať ho schová. Až pak jsem si všiml, že Ming má oblečení od krve. A také říkal, že je bodnutý,“ popsal Nguyen konflikt tak, jak jej líčí už od svého zadržení.

Obžaloba ale vychází z toho, co říkali policii svědci i sám pobodaný. A podle těchto výpovědí se zdá, že dvě nejnebezpečnější rány zasadil právě obžalovaný. Jen v případě rány do zad, kdy se kudla zastavila o kost, není zřejmé, kdo z útočníků bodal. Pro rozhodnutí o vině je podstatné, jak budou svědci vypovídat před soudem. Verdikt by soudkyně Alexandra Chrdleová mohla vynést již ve čtvrtek.

Úplně normální mladík

Obžalovaný Nguyen Van Huy se vymyká profilu lidí, kteří obyčejně míří k soudu s obžalobou pro vraždu. „Nezjistil jsem žádné známky patologie struktury osobnosti, žádné známky sklonu k agresivitě ani žádné příznaky duševní poruchy či choroby,“ shrnul své zkoumání psychiatr Zdeněk Bašný s dodatkem, že obžalovaný vystupuje společensky přiměřeně a nejeví ani náznak potlačovaných násilnických sklonů. Jeho pobyt na svobodě tedy podle závěrů Bašného není nebezpečný – a v případě, že Nguyen bude uznán vinným, je schopen nápravy. „Nemá problémy v navazování dalších sociálních vazeb,“ konstatoval psychiatr.