Tehdy pětadvacetiletý Vietnamec, na něhož se sesypala přesila příslušníků stejné komunity, se marně snažil uniknout. Utržil tři bodné rány. Své zranění přežil – podle lékařů ho ale zachránila jen rychlá operace v kolínské nemocnici. Navzdory tomu, že z místa konfliktu odešel po svých, totiž utrpěl vážný úraz.

„Rána vlevo na hrudníku poškozeného bezprostředně ohrožovala na životě,“ konstatovala kladenská soudní lékařka Olga Tatičová-Plocková. „Bez včasné lékařské pomoci to mohlo vést k nevzdušnosti levé plíce a selhání dechové činnosti; nelze vyloučit vykrvácení do hrudní dutiny. V případě druhé rány na hrudníku ke krvácení do břišní dutiny nedošlo, ale hrozily pozdní komplikace – zánět pobřišnice s rozvojem septického šoku,“ shrnula lékařka rizika, která pobodaného ohrožovala.

Pouze rána v zádech, kde se kudla zastavila o kost, nepředstavovala vážnější ohrožení. Za pokus o vraždu byl loni odsouzen Nguyen Huy Van (22). U krajského soudu dostal 10 let, odvolací senát vrchního soudu verdikt zmírnil na osm let vězení. Stejný trest, tedy osm let pobytu ve věznici s ostrahou, nyní krajský soud udělil i dalšímu Vietnamci jménem Nguyen Thien Duc (26). Také tento muž, jenž v Kolíně pracoval pro otce již dříve odsouzeného útočníka, se podle svědků podílel na napadení za použití nože – a navíc zmizel bezprostředně po útoku. Verdikt byl tedy vynesen v jeho nepřítomnosti. Na rozdíl od Huy Vana, stíhaného na svobodě, jenž k soudům docházel i poté, co bydliště v Kolíně změnil za České Velenice. Zem se po něm slehla až ve chvíli, kdy měl nastoupit do vězení.

„U obou nevíme, kde se zdržují – a zda se třeba nevrátili do Vietnamu,“ řekla Deníku předsedkyně senátu krajského soudu Eva Miláčková. Na muže odsouzeného loni je podle jejích slov vydán příkaz k dodání do výkonu trestu, na jeho čerstvě odsouzeného komplice se zatím vztahuje příkaz k zatčení. „Až rozsudek nabude právní moci, změní se také v příkaz k dodání do výkonu trestu“ vysvětlila Miláčková. V případě, že pátrání bude neúspěšné, jsou pak dalšími kroky vydání mezinárodního zatykače a evropského zatýkacího rozkazu. V úvahu přichází také zaslání žádosti orgánům Vietnamské socialistické republiky o převzetí trestního stíhání – avšak předpokládat úspěch takového kroku je dosti problematické.