VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Policie si posvítila na mladé lidi pod vlivem alkoholu

Kolínsko - Nezletilí a alkohol. Věčné téma. Že si také z nedávného Mikuláše pamatujete partičky opilých mladých lidí, jimž do plnoletosti na první pohled chybělo hned několik let?

9.12.2010
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK / Michael Lapčík

Právě v těchto dnech zorganizovala policie velkou čtyřdenní akci na teritoriu všech obvodních oddělení Územního odboru Kolín zaměřenou na ochranu nezletilých a mladistvých osob před alkoholismem.

„Bezpečnostní opatření byla zaměřena na zabránění podávání, prodávání a požívání alkoholických nápojů nezletilými a mladistvými osobami,“ potvrdila mluvčí Věra Žídková s tím, že opatření se zúčastnilo celkem 34 policistů. Ti dohromady zkontrolovali 231 lidí, nichž bylo 46 mladistvých. Při této příležitosti se podařilo nalézt dvě osoby v celostátním pátrání a dva mladistvé pod vlivem alkoholu.

Účinky a rizika alkoholu:

Alkohol působí na centrální nervový systém, který všeobecně tlumí, přestože díky uvolnění po užití se alkohol považuje za životabudič.

Už v malém množství jsou patrné jeho účinky na rychlost reakcí, koordinaci pohybů, úsudek, rozhodování. Tlumí vnímání bolesti, vysoké koncentrace alkoholu tlumí centra pro dýchání a krevní oběh, což může vést až ke smrti.

Obzvlášť nebezpečné jsou proto kombinace s jinými tlumivými látkami. V psychické sféře alkohol odstraňuje zábrany. Odstranění zábran může vést ke šťastnější atmosféře ve společnosti, kde se pije alkohol, protože je zbavena zátěže etikety. Většina společenského pití dále nezachází.

Nicméně stejně tak může uvolnění zábran vést ke vzrušeným emocionálním projevům, agresivitě, která se může projevit až v surových a krutých násilných činech.

Akutní stav probíhá podle následujícího scénáře : Zpočátku se nevyskytují typické projevy opilosti, je patrná euforie a snižuje se schopnost výkonů vyžadujících pozornost a soustředění, jako je řízení auta.

Uvolňují se zábrany, člověk je více společenský. Někdy ovšem také sebevědomější a agresivní. Po vypití dalšího alkoholu k tomu přistupují vážnější poruchy pozornosti, poruchy řeči a rovnováhy, ztráta sebekontroly, které se pak stupňují, posléze se přidává spavost, nevolnost a zvracení.

V horším případě hluboký spánek přechází do bezvědomí a při smrtelné otravě alkoholem může dojít až k udušení vzhledem k útlumu mozkových center, které řídí dýchání a krevní oběh.

Hodně ale záleží na sociálním prostředí, v prázdném bytě nad lahví vodky asi nebude člověk povídavý a euforický, v práci při tajném pití láhve ze šuplíku asi bude své pití skrývat, zato v pátek večer v hospodě se bude chvástat před spolustolovníky a nakonec vyvolá rvačku.

- alkohol oslabuje centrální nervový systém
- snižuje zábrany a schopnost úsudku
- ztrátu koordinace
- zpomalení reflexů, poruchy zraku, selhání a výpadky paměti
- nadměrné užívání může vést ke kómatu a smrti

9.12.2010
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Hnutí ANO slaví vítězství ve volbách.
110

Ano? Ano. I když všichni říkáme, že ne

Ilustrační foto

Stavebním záměrům v blízkosti obcí vystavila místní referenda stopku

Kauza spojovaná s Rathem se vrací ke krajskému soudu

Střední Čechy – Velký zájem médií lze u Krajského soudu v Praze očekávat při repríze představení s hostivickým lékařem Davidem Rathem v hlavní roli. Někdejší hejtman Středočeského kraje čelí společně s další desítkou lidí obžalobě v souvislosti s údajným podílem na korupčních manipulacích s výběrovými řízeními na zdravotnické a stavební zakázky.

OBRAZEM: Petr Korál pokřtil kapele Benefit novou desku

Kolín – Zatímco o sobotním večeru v televizi zástupci politických stran odhalovali, s kým půjdou či nepůjdou do koalice a v domácnostech bouchali šampaňské nebo hledali pas, to podle toho, koho volili, v kolínském městském společenském domě hrály kapely, které přežily nejen ústrky a zákazy komunistů, ale i všechny vlády současné.

Mezinárodní den archeologie přilákal malé i velké

Kolín /FOTOGALERIE/ - Regionální muzeum v Kolíně připravilo na sobotu zajímavý program při příležitosti Mezinárodního dne archeologie. Něco zajímavého pro sebe si v něm našli malí i velcí, fundovaní průvodci dokázali vždy přizpůsobit svůj výklad věku návštěvníků nebo třeba regionu, odkud do kolínského muzea přijeli.

Volby 2017 v Chrášťanech, Bylanech a Chotouni

Kolínsko - Jak vypadaly parlamentní volby v Chrášťanech, Bylanech a Chotouni?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení