J. H. z nevelké obce poblíž Českého Brodu na Kolínsku se k tomu přiznal během celodenní svědecké výpovědi v případu podnikatelů z Nymburska Michala Strnada (33) a Jiřího Kubína (41). Ti před soudem stanuli kvůli přípravě vraždy. Podle obžaloby chtěli nechat zastřelit svého obchodního partnera F. H. z Kladna, aby mu nemuseli vracet pětimilionový dluh. A tento čin měl provést právě J. H. „Dokonce žertovali, že si od něj půjčí další dva miliony – a ty budou na jeho likvidaci,“ řekl svědek soudu.

Nájemná vražda ale nebyla jediným hanebným činem, který měl bývalý policista ve službách Kubína a Strnada vykonat. V některých případech figuroval jako bílý kůň – a podle svých slov z Kubínova popudu dokonce spáchal ozbrojený útok. „V prosinci 2006 po mně chtěl, abych hodil ruční granát do usedlosti u Chlumce nad Cidlinou,“ řekl svědek soudu. Pokyn prý splnil, neboť Kubín ho prý měl v hrsti prostřednictvím směnky na tři sta tisíc. „Nátlaku jsem podlehl. Ruční obranný granát, který mi předal měsíc předtím u pumpy v Říčanech, jsem tam hodil do volného prostoru,“ řekl svědek soudu.
Na podzim roku 2007 podle svých slov už ale odmítl použít další granát, o jehož hození na stanovené místo v jisté obci poblíž Kladna ho žádal Strnad. Zbraň prý sice převzal, ale úkol nesplnil. „Zvlášť granát a zvlášť rozbušku jsem v Davli hodil do Vltavy,“ prohlásil s dodatkem, že řeka se stala odkladištěm i pro další smrtící nástroje. Z doslechu prý ví, že když se kvůli jiné kauze začala o Kubína se Strnadem zajímat policie, skončily ve vodě dva samopaly Škorpion.

Loni v červenci pak prý Kubín se Strnadem začali chystat vraždu kladenského podnikatele, kvůli čemuž nyní stojí před soudem. Svědek J. H. se měl stát střelcem, který si na vyhlédnutou oběť vracející se z chaty počká v Kladně u garáží, prožene jí hlavu kulí, sebere kufřík a spálí dokumenty, které v něm najde. Měl za to dostat půl milionu korun a svou třísettisícovou směnku. Zdůrazňuje však, že na spolupráci na přípravě vraždy přistoupil jen naoko. „Chtěl jsem počkat, až dostanu pistole – a tedy to budu moci dokázat – a pak vše oznámit,“ vysvětloval.
Dodnes si prý svědek pamatuje, jak mu 14. srpna 2008 přivezl Kubín dvě pistole – jednu starší porezlou s tlumičem a druhou bez tlumiče pro případ, že by ta první selhala – a byli spolu zkušebně střílet. Pak však prý Kubín svědka donutil zbraň důkladně vyčistit, zatímco on očekával, že na ní jako nezpochybnitelný důkaz zůstanou Kubínovy otisky prstů…

Když mělo dojít na střelbu, J. H. kontaktoval podnikatele, kterého měl zabít. Nejprve se s ním sešel v centru v Čáslavi, o den později na náměstí v Českém Brodě. „Je tam hodně lidí,“ vysvětloval svědek u soudu, jak se chtěl chránit. Údajný vrah s údajnou obětí společně sepsali prohlášení pro policisty – a pak už J. H. doma očekával, až si ho vyzvednou detektivové. Odehrálo se to se vší parádou – podle střelcova přání přijeli specialisté na boj s organizovaným zločinem – a také policejní vyjednavači; vyhrožoval totiž, že pokud se na místě objeví zásahová jednotka, obrátí zbraň proti sobě. Pak J. H. začal spolupracovat s policií. A díky tomu, že při rozhovorech s Kubínem a Strnadem měl u sebe odposlouchávací zařízení, získali vyšetřovatelé důkazní materiál.

Obhajoba nevěří ani slovo

Obhájci obžalovaných hledali ve výpovědi svědka rozpory proti údajům z předchozích výslechů. „Je to obratný manipulátor a fabulátor,“ míní Kubínův advokát Hynek Sekyrka. Podle obhajoby charakter svědka, který vyhledává jen svůj prospěch, charakterizuje případ jiného z bílých koní, pana K. Tento muž u J. H. kdysi bydlel – a když mu pak začala být v Čechách horká půda, byl odklizen na Slovensko. J. H. ho pozval k sobě – a následně na muže v celostátním pátrání upozornil policii. Obhajoba má za to, to udělal proto, aby se zavděčil. A aby vyřešil své problémy s nedostatkem peněz, rozhodl se prý jít ještě dál. „Udělal všechno pro to, aby se dostal do programu na ochranu svědků,“ upozorňuje i obžalovaný Michal Strnad. Majstrštykem v tomto směru byl podle něj údajný pokus o vraždu, kdy prý svědkovi J. H. někdo hodil okénkem do jedoucího vozu výbušninu či zápalnou láhev. Vyšetřování tohoto požáru auta ještě policie neuzavřela, ale Strnad má jasno. „Nafilmoval to sám,“ prohlásil s dodatkem, že takto se svědkovi postarají o jídlo i bydlení policisté.

Plánování vraždy podnikatelé odmítají

Z přípravy vraždy se před krajským soudem zpovídají podnikatelé z Nymburska Michal Strnad a Jiří Kubín. Podle obžaloby chtěli loni v srpnu nechat zastřelit svého obchodního partnera z Kladna, aby mu nemuseli vracet vypůjčené peníze. Jako střelce si vybrali bývalého policistu z Kolínska, který pro ně plnil nejrůznější úkoly. Ten však na chystanou vraždu upozornil plánovanou oběť – a společně věc oznámili policii.
Taková scénář ale Strnad s Kubínem odmítají. Vraždu prý naopak naplánoval údajný střelec – bývalý policista. Podnikatele chtěl prý okrást, lup předat svým dětem a následně spáchat sebevraždu. Tvrdil prý, že trpí rakovinou. Oba obžalovaní podle svých slov naoko přistoupili na jeho hru – a začali mu v přípravách pomáhat. Jen prý ale proto, aby v pravou chvíli mohli oběť varovat. Na zabití kladenského podnikatele prý neměli nejmenší zájem. „Ze vzájemné obchodní spolupráce nám plynuly slušné peníze,“ přesvědčoval Strnad soud.