Policie upozorňuje zejména starší občany, aby byli opatrní kdykoli, když je kontaktuje kdokoli, kdo chce vstoupit do jejich domu či bytu. Pachatelé využívají nejrůznějších lstí, vydávají se za opraváře, pracovníky ČEZu, Vodosu atd.

„Postup pachatelů je blízký postupu podomních prodejců. Zazvoní a oznámí, že se člověk stal výhercem. Většinou pak sdělí, že musí splnit nějakou podmínku, která je nutná k vyplacení výhry. Jedná se buď o složení určité peněžité částky nebo zakoupení nějakého zboží. Jakmile je podmínka splněna, oznámí, že výhru obdrží během několika dní,“ říká mluvčí kolínských policistů Petra Čimová.

Pokud se například odečty vodoměrů opravdu konají, musí to být známo předem, informace bývá vyvěšena ve společných prostorách domu apod.
Pachatelé, kteří okrádají zejména starší lidi, se také velmi často vydávají za známé dětí poškozených nebo za známé jejích sousedů.

Některé tyto případy lidé na policii vůbec nehlásí. Dost často je důvodem stud, že se nechali napálit. „Je třeba říci, že každý, komu se podobná věc přihodí, by měl neprodleně policii kontaktovat a vše oznámit,“ uzavřela Petra Čimová.