O zastřelení obchodního partnera jsme sice mluvili, ale jen proto, abychom ho chránili před smrtí. S tímto vysvětlením předstoupili v úterý před Krajský soud v Praze podnikatelé z Nymburska Michal Strnad (33) a Jiří Kubín (41). Za přípravu trestného činu vraždy jim hrozí až patnáct let ve vězení; vyloučen ale není ani výjimečný trest.

Kulky místo peněz
Státní zástupce Tomáš Milec ale na výmluvy nedá. Má jasno: oba muži loni v srpnu chtěli nechat zavraždit obchodního partnera Františka H. (58)
z Kladna, aby mu nemuseli vracet čtyřmilionový dluh. „Jeho zastřelení objednali v Masojedech na Kolínsku u Jana H.,“ konstatoval Milec
s tím, že vykonavatel ortelu už dokonce převzal dvě pistole. „Dostal instrukce, že má střílet v garáži oběti v Kladně, až se bude vracet z chaty,“ přiblížil žalobce Milec okolnosti plánovaného činu. Jan H. však nečekal až do poslední chvíle – a vše oznámil. Pak spadla klec.

Vše prý bylo jinak
Obžalovaní to ale označují za nesmysl. Iniciátorem střelby měl být podle nich právě údajný vykonavatel ortelu, tedy Jan H. Bývalý policista, který
u některých jejich kšeftů vystupoval jako – řekněme – spolupracovník, jenž se umí podepsat (označení bílý kůň totiž Strnad příkře odmítá). Právě on prý vymyslel, že zastřelí a okrade obchodního partnera svých známých, lup předá dětem, aby je zabezpečil, a pak sám – trpící psychickým onemocněním i rakovinou – spáchá sebevraždu. A oba podnikatelé podle svých slov naoko přistoupili na jeho plány a začali mu pomáhat. S tím, že těsně před plánovanou vraždou oběť upozorní – a po následné konfrontaci obou mužů budou mít Jana H. v hrsti. Což by se jim vzhledem k chystanému miliardovému obchodu na Slovensku náramně hodilo…

„My na vraždě neměli zájem; z obchodní spolupráce nám plynuly slušné peníze,“ přesvědčoval Strnad soudkyni Oldřišku Rysovou. „A kdybychom ho považovali za chodící mrtvolu, těžko bych mu pár dní před plánovanou smrtí vracel dluh 190 tisíc korun a ještě půjčoval 410 tisíc. Nebo si myslíte, že jsem mu dával šest set tisíc na dobrou noc?“ argumentoval.
Na čí straně je pravda, bude senát Oldřišky Rysové hledat i v následujících dnech.

Kauza přímo řinčí zbraněmi a explozemi

Dvě pistole, které měl podle obžaloby převzít údajný vykonavatel vraždy, zdaleka nebyly jedinými zbraněmi, o nichž se v jednací síni soudu mluvilo. Rozbušky a zásahové výbušky, které se našly při domovní prohlídce v bytě Michala Strnada, obžalovaný vysvětloval zálibou v bojové hře paintball (jde o imitaci armádního boje se skutečnou střelbou kuličkami s barvou) či snahou o „zpestření silvestra“.
Jedním dechem ale hovořil o hotovém arzenálu, který prý viděl u údajného vykonavatele vraždy Jana H. „Měl doma pistole, samopaly, granáty i výbušniny, které mu zbyly z doby, kdy pracoval u policie,“ tvrdil Strnad. A slyšel prý, že další zbraně ještě mají být někde zakopané. Jak také několikrát zopakoval, sám Jan H. se doznal, že „hází lidem granáty do zahrad“. Prý to tehdy bylo tak, že Jan H. za jízdy autem uvažoval o sebevraždě odpálením granátu – a přitom mu odjištěný granát vypadl z ruky. Podle Strnada, který údajně vše zná z vyprávění, hazardér rychle granát nahmátl na podleze auta a hodil ho za nejbližší zeď ohraničující zahradu u domku. Aniž by se v nejmenším staral o to, kde zbraň exploduje a zda za zdí nejsou třeba děti… Stejný muž se dokonce měl stát obětmi útoků či vyhrožování. Jednak se na jeho zahradě našel vršek z granátu, jednak se Jan H. měl stát obětí pokusu o vraždu, když prý do jeho jedoucího auta někdo okénkem hodil výbušninu či zápalnou láhev. „Myslím, že to nafilmoval sám, aby se dostal do programu na ochranu svědků, protože nemá peníze a nemá kde bydlet,“ naznačoval Strnad v soudní síni.
Podle jeho dalších slov ovšem v podnikatelském prostředí, v němž se pohyboval, došlo i k dalším útokům. Jednomu ze svědků, kteří mají být slyšeni u soudu, prý kdosi rozstřílel auto. „Dává to do souvislosti s naším případem, ale to je nesmysl. Původ střelby by měl hledat u osoby, kterou okradl o 7,5 milionu, nebo mezi lidmi, jež obral o další miliony,“ naznačoval obžalovaný. Stejně tak prý nemá nic společného s výbuchem, k němuž došlo v Kladně u ženy, jež dlužila peníze i jeho společníkovi. „Ano, dlužila,“ připustil Strnad. „Dlužila ale devět milionů, tak těch lidí, co jim dlužila, muselo být víc,“ zdůraznil, že okruh podezřelých je v tomto případě mnohem rozsáhlejší.