Dosud získali v sedmi soutěžních zápasech deset bodů. Ale teď o ně jedním zátahem přišli. Divizní fotbalisté FK Kolín tak k nedělnímu utkání v Týništi nad Orlicí pojedou s čistým štítem – bez bodů. Musí začít znova. Úplně od nuly. To je součást trestu, který klubu na středečním zasedání vyměřila disciplinární komise Řídící komise Českomoravského fotbalového svazu (ČMFS) pro Čechy. Minus deset bodů a k tomu pokuta 150 tisíc korun. Tímto ortelem komise ocenila jarní korupční skandál v České fotbalové lize.

Peníze za to, aby je sudí neřezali…

Kolínský klubový šéf Zdeněk Hervert se tehdy pokusil nabídnout rozhodčím úplatky, aby zajistil Kolínu lepší výsledky. Tedy přesněji: chtěl, aby jeho týmu rozhodčí tolik neškodili. Fotbalovou terminologií řečeno – aby je sudí neřezali. Jenže nepovedlo se. A vše se navíc dostalo na policii.

Hervert v červenci vyvázl s podmínečným zastavením trestního stíhání své osoby se zkušební dobou na osmnáct měsíců. A ve středu jej potrestala i disciplinárka. Ve fotbale nesmí působit tři roky. „S trestem pro klub i pro sebe nesouhlasím. Až rozhodnutí disciplinární komise přijde písemně, odvoláme se,“ řekl Deníku Hervert. Kauzy se tak ujme odvolací a revizní komise ČMFS.

Obhajoba mu zatím nepomohla

Hervertovi nepomohla ani obhajoba s právnickým základem. Disciplinární komise totiž podle Herverta porušila disciplinární řád, když kauzu Kolín začala projednávat příliš pozdě. V disciplinárním řádu se píše: při provinění, které je předmětem trestního řízení, je možno disciplinární řízení zahájit kdykoliv v průběhu trestního řízení, nejpozději však do 30 dnů ode dne pravomocného rozhodnutí soudu ve věci samé.

Jenže komise, které předsedá paradoxně jiný Kolíňák, notář s právnickým vzděláním Ivo Pařík, zahájila disciplinární řízení až 1. září. Přitom trestní stíhání Zdeňka Herverta bylo pravomocně podmínečně zastaveno kolínským státním zástupcem Milanem Hrubým už 8. července. Tedy před více než 30 dny.
„To ale komisi nezajímalo. V řádu je podle členů komise taxativně napsáno „rozhodnutí soudu“. A na jiné rozhodnutí se tedy prý nebere zřetel,“ řekl zklamaně Hervert.

Přitom státní zástupce Milan Hrubý Deníku potvrdil, že z právnického hlediska je jeho rozhodnutí ekvivalentem rozhodnutí soudu. „Je to věcí právnické polemiky. Každý právník si disciplinární řád může vyložit jinak. Já sám právnické vzdělání nemám, nicméně disciplinární komise celou věc s právníky konzultovala. A poté rozhodla tak, jak rozhodla,“ řekl Jan Hořejší, místopředseda disciplinární komise.

Klatba vlivných svazových bossů

Slovíčkaření a právní kličky, o které se komise opřela, tak zatím dávají za pravdu hlasům, podle nichž je FK Kolín dlouhodobě v nemilosti fotbalových generalit. A sestup A – mužstva do divize a policejní vyšetřování klubového šéfa dokonalou pomstou za nepříliš loajální chování vůči svazu.
Jak jsme již dříve informovali, proslýchalo se, že kromě Kolína uvalili vlivní svazoví funkcionáři klatbu i na další středočeské fotbalové týmy – Libiš a Dobrovici. Oba celky na jaře spadly z divize do krajského přeboru. A dobrovický prezident Josef Volf jasně řekl: „Ty signály o odstřelu jsme měli celé jaro. Rozhodčí dokazovali hodně věcí. Kromě běžných zářezů si mohou vymyslet i gól! Smutné je, že si mohou dovolit vše a obrana proti tomu není.“