Další preventivní akce zaměřené proti nalévání alkoholu mladistvým. To slibuje kolínská policie.

Jak jsme včera informovali, o víkendu se v Kolíně uskutečnila preventivní akce zaměřená na noční podniky. „Byla to jen jedna z mnoha akcí, které se s blížícími prázdninami budou opakovat,“ prozradila Petra Čimová z kolínského policejního ředitelství s tím, že podobných akcí se během roku konají desítky a jsou zaměřené například i na řízení pod vlivem alkoholu.

Víkendové razie v kolínských barech a restauračních zařízeních se účastnilo 9 policistů pořádkové služby, 4 kriminalisté protidrogového oddělení Služby kriminální policie a vyšetřování (SKPV) a dva strážníci městské policie.

Zkontrolovány byly téměř veškeré restaurace a bary v Kolíně, kde se dle poznatků zdržuje mladší klientela. „Některé podniky byly kontrole podrobeny během akce několikrát,“ podotkl jeden z policistů, který se „zátahu“ účastnil.

„Bylo zjištěno a následně rodičům oznámeno či předáno 10 mladistvých, u kterých bylo zjištěno požití alkoholu,“ vyčíslila mluvčí policie s tím, že jeden číšník, který alkohol mladistvým prodával, bude oznámen do správního řízení, kde mu hrozí pokuta až 3 tisíce korun.
S jinou obsluhou byl přestupek vyřízen blokovou pokutou přímo na místě.

O požívání alkoholu budou nyní informovány příslušné odbory městských úřadů. „Péče o děti a mládež dle bydliště podnapilých mladistvých, takže se nepříjemnostem nevyhnou ani rodiče dětí,“ upřesnil policista.

Na několik rodičů čekal hned o víkendové noci nemilý telefonát. „Ahoj mami, mohla by sis pro mě přijet na Husovo náměstí?“ sdělila se strachem v hlase sedmnáctiletá dívka, které chvíli před tím policista naměřil několik promile alkoholu v dechu. Nebyla však jediná. A tak nebyla při neplánovaném setkání s rodiči nouze o věty jako: „Sundej si brýle, nebudu ti kupovat nové!“ nebo pouze stručné „A jeď!“

Při kontrolách v ulicích Kolína v rámci další fáze akce zadrželi jednu celostátně hledanou osobu, která putovala do vazby, a bylo uděleno několik pokut za porušení dopravních předpisů. Rovněž byl přistižen řidič při řízení bez řidičského průkazu a navíc pod vlivem alkoholu a bylo s ním zahájeno zkrácené přípravné řízení a do 14 dnů bude postaven před soud.

Jak snižovat spotřebu alkoholu u mladistvých? Hlasujte vpravo u článku.