Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Drogový gang z Českobrodska dostal celkem 17 let nepodmíněně

Kolín - Zatím nepravomocný rozsudek padl včera u kolínského soudu. Verdikt si tam vyslechla šestice lidí, převážně Romů. Dvojice odsouzených se na místě odvolala.

31.3.2009
SDÍLEJ:

Josef Stojka, údajný šéf skupiny výrobců a prodejců drog na Českobrodsku, jde v doprovodu vězeňské služby ke kolínskému soudu.Foto: DENÍK/Michal Bílek

Soudce Miroslav Vobořil se zabýval jednou z největších drogových kauz, kterou Kolínsko zažilo a čtyřem obžalovaným udělil nepodmíněné tresty v celkové délce sedmnáct let. Na lavici obžalovaných se přitom sešlo pět mladých mužů a jedna žena, matka dvou z nich. Všem hrozilo až desetileté vězení.

Gang z Českobrodska vyráběl a prodával pervitin. Navíc distribuoval i heroin. A vůbec netroškařil. Podle obžaloby to dělalo minimálně 1,5 kilogramu. Bratři Josef a Karel Stojkovi, jejich matka Kristina, příbuzný Marian Rafael a známí Tomáš Kratochvíl a Martin Mareš si přišli v úhrnu údajně na více než 4 miliony korun.

Všichni obžalovaní si včera vyslechli výši svých trestů. Relativně nejhůře na tom je údajný vůdce gangu osmadvacetiletý Josef Stojka z Českého Brodu. Ten „dostal“ bezmála pět let nepodmíněně. Tresty odnětí svobody si vyslechli i Marian Rafael, Karel Stojka a Kristina Stojková. Zbylé duo, Tomáš Kratochvíl a Martin Mareš, odešlo od soudu s podmínkou (přesná výše trestů je uvedená v tabulce dole).

Rozsudek je zatím nepravomocný, neboť se dva z odsouzených na místě odvolali. Jediný Kratochvíl se odvolání vzdal. Ostatní si nechali lhůtu na rozmyšlenou. Tím pádem bude celá kauza pokračovat u Krajského soudu v Praze.

Obžalovaní byli zároveň odsouzeni k propadnutí zabavených věcí při domovní prohlídce. Soudce Vobořil zároveň zamítl stížnost proti prodloužení vazby. Josef, Karel a Kristina Stojkovi společně s Rafaelem dále zůstávají ve vazbě.

Zajímavostí zůstává, že vůdcem gangu byl Josef Stojka. Ten si přitom prodejem drog měl vydělat „pouze“ 43 tisíc korun. Zatímco jeho bratr Karel si měl přijít na 650 tisíc korun. „Ne vše šlo přímo do jeho kapsy. Peníze byly použity na nákup materiálu pr výrobu drog,“ vysvětlil soudce Vobořil.

Paradoxem také je, že Josef Stojka působil jako spolupracovník projektu Probační a mediační služby České republiky s názvem „Romský mentor“, tedy projektu, který má integrovat Romy do společnosti a to bez porušování zákonů.

Údajně financoval a zajišťoval velké množství léků s obsahem pseudoefedrinu, ze kterého další podezřelý vyráběl pervitin. Také rozhodoval, kdy a jaké množství pervitinu se bude vyrábět. Do jeho ranku patřila i následná distribuce pervitinu a heroinu především v romské komunitě.

Jaké padly tresty?
Údajný vůdce gangu osmadvacetiletý Josef Stojka z Českého Brodu dostal 4 roky a 9 měsíců nepodmíněně, Marian Rafael 3 roky a 9 měsíců nepodmíněně, Karel Stojka 4 roky a 3 měsíce nepodmíněně, Kristina Stojková 3 roky a 9 měsíců nepodmíněně. Tomáš Kratochvíl 3 roky podmíněně s odkladem na pět let a Martin Mareš 2 roky a 8 měsíců podmíněně také se zkušební dobou na 3 roky a 6 měsíců.

Autor: Zdeněk Holeček

Místo události:
31.3.2009
SDÍLEJ:
František Hakl s trofejí pro mistry světa v malém fotbale, kterou s českou reprezentací vybojoval v Tunisku.

Zlatý šampion Hakl věří, že vítěznou atmosféru přenese i do Benátek

Krajský úřad Středočeského kraje v Praze.

Krize krajské koalice dospěla na ostří nože. Silná slova mohou vystřídat činy

S Deníkem za zábavou. Kam se podíváte?

Kolínsko - Přinášíme vám přehled zajímavých událostí v regionu.

ANKETA: Půjdete k volbám?

Kolínsko - Ptali jsme se obyvatel Kolínska, zda půjdou volit.

Zdravotně postižení z celého regionu se sjeli na podzimní ples

Kolín /FOTOGALERIE/ – Již po patnácté uspořádalo vedení Domova Na hrádku z Červeného Hrádku v Bečvárech Podzimní ples pro osoby se zdravotním postižením, tentokrát si pro něj vybralo prostory Městského společenského domu v Kolíně.

Bára Špotáková si divokou vodu radši nezkusila, za rok to možná napraví

Kolínsko - Stavidla rybníka Vavřinec na Kutnohorsku se jako už tradičně v podzimním období o víkendu 14. a 15. října otevřela a jindy klidný Vavřinecký potok, zvaný rovněž Výrovka, se změnil v dravou bystřinu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení