Od roku 2007 do současné doby eviduje kolínská policie oficiálně celkem šest případů útoků na veřejného činitele, kdy se jednalo o příslušníka Policie České republiky nebo městského strážníka.

Případ ze starší statistiky, který není v současné době ještě uzavřen, je z roku 2000. Policejní hlídka byla vyslána do restauračního zařízení, kde byl agresivní muž a slovně napadal přítomné hosty. Opilec nezanechal svého jednání ani po příjezdu policejní hlídky. „Na policejní výzvy, aby zanechal svého protiprávního jednání nereagoval,“ popsala Jana Žďárská z kolínského policejního ředitelství. Výtržník pak v zuřivosti rozbil pěstí u služebního vozidla skleněnou výplň. Agresor byl obviněn z trestného činu výtržnictví a útoku na veřejného činitele.

V roce 2007 policie řešila dva případy útoků na veřejného činitele, oba byly předány soudu s návrhem na podání obžaloby.

Policista se projel na kapotě kradeného auta

V prvním případě kolínští policisté prověřovali podezřelé vozidlo z dopravní nehody a jeho majitele. Samotnému útoku nejdříve předcházely slovní urážky a poté mělo dojít na ránu pěstí. Tento útok policista zákonně odvrátil.

Druhý případ se odehrál v autobazaru u Plaňan. Vozidlo podezřelé jako kradené zajelo do oploceného bazaru. „Policisté v evidenci zjistili, že se skutečně jedná o vozidlo v pátrání,“ připomněla případ z minulého roku Jana Žďárská.

Co následovalo, ale většina ze zasahujících mužů zákona nečekala. Majiteli autobazaru se nelíbila samotná přítomnost policistů, tak se rozhodl, že jim automobil „přeparkuje“ mimo areál. Bývalý pečecký policista se snažil ujíždějící vozidlo zastavit. Nicméně šofér na jeho pokyny nereagoval. Vše skončilo sražením policisty a jeho následnou projížďkou na kapotě kradeného auta. Zasahující policista utrpěl naštěstí jen lehčí zranění. „Útočník byl zadržen a soudcem později vzat do vazby,“ uzavřela událost mluvčí policie.

V letošním roce kolínská policie šetří celkem čtyři případy útoků na veřejného činitele. Tři z toho na městské strážníky.

Poslední případ ze státní služby se stal v květnu tohoto roku. Byl kuriózní v tom, že útočníkem byla žena. Policistovi při zákroku uštědřila nefalšovanou a dobře mířenou facku. I tento případ bude mít soudní dohru.

I když si někteří mnohdy myslí, že si muž zákona útok na svou osobu zaslouží, agresorovi hrozí několikaleté vězení. „Za útok na veřejného činitele hrozí pachateli odnětí svobody až na tři roky,“ vypočítala Jana Žďárská