„Na místo vyjela hlídka z obvodního oddělení v Kolíně, aby celou věc prověřila,“ popsala tehdy Petra Čimová z kolínského policejního ředitelství. „Bude záležet na dalších okolnostech,“ dodala.

Sami obyvatelé však k překvapení o ničem nevěděli. „Nic takového jsme nepsali,“ dušovali se.

Šlo tedy o rasistický projev nebo o nepovedený vtip? „Dle mého názoru jde o jasný rasismus ze strany člověka, který nápis nad dveře umístil,“ popsal jeden z obyvatel sousedního domu. Policie však oponuje. Případem se nadále zabývá, ale už nyní je podle ní jisté, že o trestný čin nešlo. Událost šetří podle paragrafu 49/1e. Celou událost má zadokumentovanou jako přestupek. „Šetřením bylo prokázáno, že se nejedná o trestný čin. Událost nenese skutkové podstaty trestného činu,“ uvedla mluvčí kolínské policie s tím, že v domě nebydlí pouze romští obyvatelé. Není tedy zatím známo, kdo ceduli nad vchodové dveře umístil.

Poněkud podivným nápisem se zabývala i kolínská radnice, v jejímž vlastnictví dům je. „Na radě jsme se tím zabývali spíše informativně. Přímo nějaká opatření jsme zatím nepodnikli. Určitě je to věc, která by ale neměla patřit do bezproblémového soužití s ostatními obyvateli,“ popsal včera místostarosta Kolína Pavel Hoffmann s tím, že bude záležet spíše na policie, jak věc prošetří.

Vypadá to tedy, že celá věc takzvaně vyšumí do ztracena. Jak by to asi vypadalo, kdyby nějaký majitel domu, restauratér nebo podnikatel dal před vchod nápis „černým vstup zakázán“, si každý dokáže představit určitě sám. Ochránci lidských práv by se jen hrnuli.

Nutno podotknout, že díky našemu upozornění a zásahu policie nápis ještě v den oznámení zmizel.

Někteří obyvatelé Zengrovy ulice si nepřejí bílé čtěte zde