Vzhledem k tomu, že se neustále opakují oznámení na linku 158: „Vykradli mi auto, zmizel mi mobil, vzali mi autorádio“, rozhodla se preventivně informační skupina Okresního ředitelství PČR Kolín připomenout řidičům motorových vozidel, že auto není trezor.

"Zaměřily jsme se na nejvíce rozsáhlou majetkovou trestnou činnost a to vloupání do vozidel na parkovištích a krádeže věcí ze zaparkovaných vozidel před obchodními domy," popsaa Petra Čimová.

K těmto krádežím dochází velmi často díky nedbalosti řidičů, kteří nechávají své osobní věci v zaparkovaných vozidlech a po té odcházejí na hodinové nákupy. Při této akci bylo osloveno několik desítek řidičů a nakupujících, kteří přijeli na do obchodního domu za nákupy. Bylo hovořeno na téma vloupání do vozidel, kdy padlo několik užitečných rad, jak zabezpečit své vozidlo proti krádeži a tím pádem ,,nedávat zlodějům šanci“.

Během akce se rozdalo několik preventivních letáků s touto problematikou. Možná by se mnozí divili, co se pouhým okem ve vozidlech objevilo. Například kabelky, klíče, příruční tašky, různé firemní doklady, ošacení, nadité igelitové tašky z předchozích nákupů, pootevřená okna u vozidel a mnoho dalších cenností.

Cílem preventivní akce bylo upozornit všechny řidiče, kteří přijeli do uvedeného obchodního domu, aby si řádně zabezpečili svůj majetek a ve vozidle nenechávali žádné osobní věci, které by nalákaly případné zloděje, jelikož jak známé ,, auto není trezor“.

Jak snížit riziko odcizení či vykradení motorového vozidla?

Parkování: nejbezpečnější parkování je v garáži nebo na hlídaném parkovišti. V ostatních případech parkujte na přehledných, veřejnosti přístupných a dobře osvětlených místech, nejlépe poblíž Vašeho domu, abyste na vozidlo viděli. Praktické je parkovat blízko chodníku či obrubníku, abyste snížili riziko odcizení kol.

Skrytá nebezpečí nákupních zón

Nevíte, kdo se zrovna dívá

Před odchodem do prodejny při ukládání věcí a zavazadel do úložného prostoru vozidla věnujte pozornost svému okolí na parkovišti. Zloděj si často vyhlédne svou obět již při příjezdu. Nikdy nenechávejte ve vozidle na viditelném místě cenné věci! Volně položené věci na sedadlech uvnitř vozidla jsou pak pro zloděje snadnou kořistí.

nprap. Žďárská Jana a nprap. Petra Čimová
Preventivně informační skupina