Podle šéfa pražských žalobců Martina Erazíma šlo o složitou právní otázku ohledně výkladu právního pojmu malý a střední podnik. Právě pro ty byla určena padesátimilionová evropská dotace, kterou farma v létě 2008 získala.

"Obviněné osoby jako žadatelé o dotaci deklarovaly Farmu Čapí hnízdo jako malý a střední podnik formou čestného prohlášení. Orgány činnými v trestním řízení bylo toto tvrzení považováno za nepravdivé, a došlo proto k zahájení trestního stíhání," uvedl Erazím. Dokazování však podle něj vedlo k závěru, že podnik podmínky splňoval. Proto se šéf MSZ ztotožnil se závěry dozorujícího státního zástupce Jaroslava Šarocha ohledně zastavení stíhání. Erazím dodal, že kauza se sice zpočátku jevila jako jednoduchý podvod, avšak vyvinula se do složité právní otázky, a to především kvůli nutnosti vykládat předpisy Evropské unie.

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman.
Pavel Zeman: Komunikace k Čapímu hnízdu nebyla správná. Rozhodnutí zatím nepadlo

Babiš dnes odkázal na vyjádření dozorujícího žalobce z loňského května. Šaroch podle něj uvedl, že závěr policie o tom, že skutek, pro který bylo trestní stíhání zahájeno, není konečný a nemusí být ani v plné míře hodnověrný. Mimo jiné proto nepokládá předseda vlády rozhodnutí za překvapivé. Ke kauze se dále příliš vyjadřovat nechtěl. Uvedl, že tak možná učiní v budoucnu, až nebude v politice.

Policie Babiše obvinila v říjnu 2017 z dotačního podvodu a z poškození finančních zájmů Evropské unie, letos v dubnu ho policisté navrhli obžalovat. Podstatou případu je to, že společnost Farma Čapí hnízdo původně patřila Babišovu holdingu Agrofert. V prosinci 2007 se přeměnila na akciovou společnost s akciemi na majitele a o rok později získala evropskou dotaci v programu pro malé a střední podniky, na niž by jako součást Agrofertu neměla nárok. Po několika letech se pak společnost pod Agrofert vrátila. Babiš vlastnil holding do předloňského února, pak jej vložil do svěřenských fondů.

Propojení Čapího hnízda s Agrofertem podle Erazíma nehrálo roli, protože si oba podniky nekonkurovaly ani nesjednocovaly svoji činnost na společném trhu. Farma Čapí hnízdo tak podle něj byla nezávislým podnikem. Tento argument zpochybnila Transparency International, podle níž firmy koordinovaly svou činnost financováním, dotacemi i fiktivní reklamou.

"Po seznámení se s touto právní úvahou jsem si byl nucen, v rámci možnosti využití svých oprávnění vedoucího státního zástupce, položit otázku, zda já osobně bych za tohoto právního stavu na kohokoliv, ať už by se jednalo o premiéra nebo osobou jinou, podal obžalobu. Musel jsem si poctivě odpovědět, že nikoli," uvedl Erazím.

Tvrzení, že Čapí hnízdo bylo v době získání dotace nezávislou firmou, považují za neudržitelné opoziční Piráti. Vyčlenění farmy z holdingu bylo podle nich zjevně účelové. Většina dalších opozičních stran reagovala na posun v případu tak, že rozhodnutí respektuje, bude je ale zajímat jeho zdůvodnění. Šéf poslanců ANO Jaroslav Faltýnek, který původně rovněž čelil stíhání, uvedl, že kauza byla uměle vytvořena s cílem poškodit ANO a dostat premiéra Babiše z politiky.

Někteří z obhájců ČTK potvrdili, že už devadesátistránkové usnesení obdrželi do datových schránek. MSZ ho zašle i nejvyššímu státnímu zástupci Pavlu Zemanovi, který může rozhodnutí do tří měsíců zrušit jako nezákonné. Šéf žalobců se v tuto chvíli nechce k věci vyjadřovat. Zákonnost a důvodnost rozhodnutí bude v rámci dohledu přezkoumávat i pražské vrchní státní zastupitelství. Pokud by došlo k závěru, že rozhodnutí je v rozporu se zákonem, zaslalo by Nejvyššímu státnímu zastupitelství své stanovisko.

Farma Čapí hnízdo
Nulový vliv na politiku. Tisk reaguje na nejnovější vývoj v kauze Čapí hnízdo

Babiš vinu dlouhodobě odmítá. Stíhání kromě něj čelila i jeho žena Monika, dcera Adriana Bobeková, švagr Herodes a také bývalí členové společnosti Farma Čapí hnízdo Mayerová a Josef Nenadál. Mayerová ČTK řekla, že věřila v zastavení stíhání, jen doufala, že krok učiní už policie. Zastavení se zatím netýká premiérova syna Andreje Babiše mladšího, kterého policie vyšetřuje zvlášť.

Složitá právní otázka 

Kauza, která se podle něj na počátku jevila jako jednoduché podvodné jednání při získání evropské dotace, se vlivem dokazování a především nutností vykládat evropské předpisy vyvinula do složité právní otázky v části výkladu aktů přijatých orgány Evropské unie. K jejímu řešení by mohl být podle Erazíma příslušný Soudní dvůr Evropské unie.

"I pokud by v důsledku až následné desetileté rozhodovací praxe soudního dvora bylo dovozeno, že Farma Čapí hnízdo nesplňovala definici pojmu malý a střední podnik v době podání žádosti o poskytnutí dotace v roce 2008, nepovažuji za možné klást komukoliv za vinu možné nesprávné posouzení takové právní otázky v době podání žádosti o poskytnutí dotace před 11 lety," podotkl Erazím.

Šaroch se podle něj v odůvodnění usnesení vypořádal i se závěry Evropského úřadu proti podvodům (OLAF), aniž je rozporoval či došel k opačnému výkladu. "Poukazuje v tomto směru na možnosti širšího hodnocení pro odlišné účely, než je v rámci trestního řízení hodnocení trestněprávní odpovědnosti dotčených osob," doplnil Erazím.

Rozhodnutí o zastavení stíhání pošle MSZ bezodkladně po právní moci šéfovi žalobců Pavlovi Zemanovi, který může rozhodnutí zrušit jako nezákonné. Podle trestního řádu na to bude mít tříměsíční lhůtu. Nejvyšší státní zastupitelství si kvůli posouzení věci může od MSZ vyžádat spisy a další dokumenty a také provést prověrku. Pokud by Zeman rozhodnutí zrušil, v řízení by dál pokračoval dozorový státní zástupce Jaroslav Šaroch. Byl by při tom vázán právním názorem nejvyššího státního zástupce a musel by provést nařízené úkony a doplnění.

Premiér Andrej Babiš na schůzi vlády
Babiš: Pokud se někdo snažil ovlivňovat státní zástupce, byli to demonstranti

Zeman zatím nemá k dispozici rozhodnutí Městského státního zastupitelství Praze ani spisový materiál, proto se nechce blíže vyjadřovat. "Bere za dané, že bylo rozhodnuto o zastavení trestního stíhání. Jakmile toto rozhodnutí nabude právní moci, bude předloženo Nejvyššímu státnímu zastupitelství k přezkoumání zákonnosti," uvedl Zemanův mluvčí Petr Malý.

Nejvyšší státní zástupce má pro přezkoumávání zákonnou lhůtu tří měsíců od právní moci usnesení. "Po tomto přezkumu může dojít buď k závěru, že usnesení bude shledáno jako zákonné a pak zůstane v platnosti, nebo bude jako nezákonné zrušeno. Toto jsou ale pouze teoreticky popsané možnosti," řekl Malý. Doplnil, že bližší vyjádření není zatím možné, nicméně Zeman "ve věci bude činný".

Faltýnek: Kauza Čapí hnízdo měla poškodit ANO a Babiše

 Kauza Čapí hnízdo byla uměle vytvořena s cílem poškodit hnutí ANO a dostat premiéra Andreje Babiše (ANO) z politiky, řekl na dnešní tiskové konferenci ve Sněmovně předseda poslanců ANO Jaroslav Faltýnek. Policie patrně nedodala důkazy pro svá obvinění, proto státní zástupce logicky zastavil trestní stíhání Babiše a dalších, uvedl.

"Říkám to celou dobu, a prokázalo se to tím, že trestní stíhání bylo zastaveno, že to byla uměle vytvořená kauza s cílem poškodit naše hnutí, poškodit pana Babiše a dostat ho z politiky ven," řekl Faltýnek. Dodal, že není schopen říci, kdo konkrétně chtěl hnutí poškodit, nicméně že ANO je politickou konkurencí pro všechny subjekty na české politické scéně. "Ale zdá se, že žijeme stále v právním státě, a když patrně policie nedodala důkazy pro svá tvrzení v tom obvinění, tak státní zástupce zcela logicky zastavil trestní stíhání," dodal.

"Pokud si detailně přečtete usnesení státního zástupce, který se tam zmiňuje i k tomu, jestli byly či nebyly porušeny podmínky při žádosti a tak dále, tak říká, že ne, že to je v pořádku. Na to nelze nic dalšího dodat. Prostě bylo to v pořádku. Tečka," řekl Faltýnek.

Pachuť a rozdělená společnost

Babiš dlouhodobě odmítal, že by se kolem farmy dělo cokoliv nezákonného. Stíhání kromě něj čelila i jeho žena Monika, dcera Adriana Bobeková, švagr Martin Herodes a také bývalí členové společnosti Farma Čapí hnízdo Jana Mayerová a Josef Nenadál. Zastavení trestního stíhání se zatím netýká premiérova syna Andreje Babiše mladšího. Ve vyloučené části vyšetřování stále pokračuje, uvedli na dotaz ČTK žalobci.

"Respektujeme závěry státního zastupitelství, ale samozřejmě mě bude zajímat odůvodnění. Ale to, že postup Andreje Babiše a ostatních nebyl protiprávní, ještě neznamená, že byl morální," napsal ČTK šéf KDU-ČSL MarekVýborný. Babišovy problémy by nyní podle něj konečně mohly přestat paralyzovat vládu. "Jsou oblasti, které potřebuji řešení - třeba hrozící krach domácí zdravotní péče nebo sociálních služeb," dodal.

Šéf ODS Petr Fiala řekl, že občanští demokraté berou rozhodnutí státního zastupitelství na vědomí. "Je to v souladu s očekáváním posledních dní. Končí jedna z kauz premiéra, kterou provázely nestandardní kroky, včetně nečekané výměny ministra spravedlnosti a tlaku na vyšetřování prostřednictvím médií," napsal Fiala na twitteru. "Rozhodnutí respektuji, celá kauza ale zanechá za sebou pachuť a rozdělenou společnost," míní.

Předseda TOP 09 Jiří Pospíšil na twitteru uvedl, že státní zastupitelství změnilo po letech názor. "Což se děje v jednom procentu případů. Proto je nyní nutné, aby městské státní zastupitelství změnu takového názoru obhájilo silnými argumenty," uvedl. Na ty čeká i Rakušan. Babiš podle něj svými výroky vyšetřování přinejmenším nepřímo ovlivňoval. "Rozhodnutí je třeba respektovat," řekl šéf STAN novinářům ve Sněmovně.

Okamura řekl, že SPD od počátku případu ctila presumpci neviny. "My neokopávali kotníky a nedělali štvavé antikampaně," řekl novinářům. Česku podle něj prospěje, že konečně padlo definitivní rozhodnutí. "Uvidí se, co bude dál," dodal Okamura.

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš.
Kauza Čapí hnízdo: Státní zástupce zastavil Babišovo stíhání

Šéf komunistů Vojtěch Filip ČTK napsal, že se jedná o konečné rozhodnutí orgánu činného v trestním řízení, kterým trestní řízení končí. "Smutné je, že to dlouhou dobu zatěžovalo českou politickou scénu. Vytvářelo to konfrontační nálady ve společnosti," uvedl. 

Mluvčí prezidenta Miloše Zemana Jiří Ovčáček se v reakci omezil na připomenutí, že Zeman premiérovi již k zastavení testního stíhání nedávno blahopřál. Ovčáček to napsal ČTK. Zeman Babišovi telefonoval na začátku září, poblahopřál mu k narozeninám i zastavení trestního řízení. O něm však tehdy ještě nebylo rozhodnuto.