Po pachateli pátrají od čtvrtečního rána pražští policisté. Nápis byl velký přibližně dva metry. "V případě dopadení hrozí pachateli za trestný čin poškození cizí věci trest odnětí svobody v délce až tří let," řekla Deníku policejní mluvčí Violeta Siřišťová.

Graffiti nechaly odstranit pražské technické služby (TSK) ještě ve čtvrtek odpoledne. Na místo přijel autorizovaný restaurátor a firma. Na celý proces dohlíželi také další restaurátoři, kteří na mostě provádějí práce pro Galerii hlavního města Prahy. "Už je vyčištěno to, co šlo udělat okamžitě. Ještě se musí odstranit černé zbytky barvy, které na mostě zůstaly. To je třeba provést šetrně, aby se nepoškodil kámen," řekla Deníku ve čtvrtek odpoledne mluvčí TSK Barbora Lišková.

Odstraňování graffiti z Karlova mostu. | Video: Deník/Radek Cihla

Není to první výtvor vandalů na Karlově mostě, který policie musí řešit. Jedno graffiti se na něm například objevilo také loni v listopadu, v říjnu se zas sedmnáctiletý mladík a o rok mladší dívka sami přiznali policii k počmárání oblíbené kulturní památky. Na mostě se 9. července objevily modré nápisy v angličtině, na pravé straně zábradlí i podstavci sochy směrem k Pražskému hradu asi od poloviny mostu. Nápisy odstranil restaurátor. Podle ČTK se na kulturní památce objevila slova jako například „hate you“ (nesnáším tě), „love“ (láska) nebo „sorry“ (promiň) a byla nastříkána nesmyvatelnou modrou barvou. Sprej se objevil rovněž na lampě. 

V červenci 2019 poničili jeden z pilířů mostu němečtí turisté a případ dospěl až k odsouzení. Benjamin Wittig, jenž byl spolu s bratrem Niclasem Steigerem před dvěma lety pachatelem vandalismu, letos proti verdiktu podal dovolání k Nejvyššímu soudu v Brně. Nesouhlasí s ročním podmíněným trestem, pokutou sto tisíc korun a vyhoštěním na pět let. Podle Wittiga totiž nápis sprejoval jen bratr, který vinu přiznal s tím, že Němci nevěděli, o jakou památku se jedná.

Graffiti tehdy přes noc na 28. července odstranil profesionální čistič Miloslav Černý pomocí horké vody a páry. Primátor hlavního města Zdeněk Hřib (Piráti) se pak s Černým, jenž si ve vězení odpykal 12 let za dvojnásobnou vraždu, setkal a kritizoval postup úřadů, protože restaurátorské práce měly trvat až do půlky srpna. Památkáři naopak vyjádřili obavy, aby Černého zásah bez souhlasu nepoškodil zdivo Karlova mostu.

Černý, který se stal předloni mediální celebritou, se podle zpravodajského portálu iDNES.cz letos raději držel stranou. Minule jej totiž magistrátní společnost varovala. „Když uvidím, že to dělají pořádně a má to smysl, tak se do toho pouštět nebudu. Ale když uvidím, že se s tím matlají, tak na to vlítnem,“ citoval web „fantoma“ z Karlova mostu.