Už ve chvílích, kdy při kontrolní akci šlo všechno podle očekávání, mohli celníci konstatovat, že se na místě provozují hry bez povolení, informovala ve čtvrtek Yvona Matějková z Celního úřadu pro Středočeský kraj. V restauraci se nacházel automat označený jako „slevostroj“, poznamenala.

„Jedná se o takzvaný kvízomat první generace. Zařízení slouží k provozování hazardních her, ale provozovatelé se snaží zakrýt tuto skutečnost tím, že se jedná pouze o zábavnou hru s otázkami – a případná výhra je slevou na občerstvení, které návštěvník v restauraci zkonzumuje,“ dodala Matějková na vysvětlenou pro ty, jimž hraní na automatech nic neříká, a tudíž neznají souvislosti. Při předchozí návštěvě si však celníci sami vyzkoušeli, že skutečnost je jiná: jde o běžný hrací automat. „Do zařízení lze vložit finanční hotovost, hrát válcovou hru se symboly, u které existuje možnost výhry na základě náhody – a je možné si nechat poté výhru vyplatit obsluhou na provozovně,“ zní toto sdělení v úřadním jazyce.

Překvapením bylo, když při kontrole provozovny našli celníci ještě další automat; už ne na očích, ale schovaný ve skladu. Nicméně zapnutý a plně funkční. Ukázalo se, že jde o přístroj typu VHP, jehož provozování je nyní nelegální. Na základě povolení to bylo možné před dvěma roky – teď už ale ne, protože zařízení nesplňuje v současnosti požadované technické parametry hazardní hry: nemá internetové propojení s on-line vykazováním vsazených částek a výher, není možné hráče registrovat a hráči se nezobrazují varování s částkou, kolik už celkově prohrál; hráč si také nemůže nastavit sebeomezující opatření (osobní limit pro sázky a prohry).

Oba automaty si celníci odvezli, stejně jako peníze, které se nacházely uvnitř. Následovat bude řízení kvůli podezření z provozování hazardních her bez povolení. To může skončit rozhodnutím o propadnutí automatů i peněz a uložením pokuty; její maximální výše je určena na 50 milionů korun (což je však stanoveno pro vysloveně křiklavé případy).

Není to však jediná polízanice, která provozovatele podniku čeká. Celníci tam také našli dva pětilitrové kanystry z plastu obsahující alkohol. Jeho přesné složení zkoumá laboratoř – hned na místě však konstatovali, že chybí doklady prokazující druh a původ výrobku i zaplacení spotřební daně. „Skladování lihovin v plastovém barelu není ze zákona o povinném značení lihu možné, jelikož se nejedná o schválené spotřebitelské balení; zároveň nebylo balení opatřeno kontrolní páskou – takzvaným kolkem,“ uvedla Matějková. Upozornila, že nakládání s neznačeným lihem je přestupkem, za který lze uložit pokutu až do výše pěti milionů korun (a také zákaz činnosti).