„Hlavním cílem podvodníků je získat vzdálený přístup do vašeho mobilu či počítače a přeposlat si co nejvíce peněz. Začíná to tím, že podvodník umístí na internet nebo na sociální sítě velice lákavou reklamu slibující zisk z vašich investovaných finančních prostředků. Důležité je poznamenat, že pachatelé využívají pro větší důvěryhodnost do svých reklam známé osobnosti či společnosti,“ předeslala policejní mluvčí Michaela Richterová s tím, že podvodníci využívají profesionálně vypadající investiční platformy, tudíž vše vypadá natolik důvěryhodně, že se pachatelům daří okrást nesmírně velký počet lidí.

Jedním z nich je nyní 46letý muž, který objevil na jedné ze sociálních sítí reklamu s nabídkou možnosti zhodnocení peněz prostřednictvím nákupu akcií známé společnosti. Stránku otevřel a zaregistroval se. Hned se mu ozval muž vydávající se za zástupce společnosti a nabídl mu, že mu pomůže a poradí, jak se vším začít.

Po prvotní komunikaci s neznámým mužem dobrovolně uhradil za domnělý nákup akcií skoro šest tisíc korun. Další den se poškozenému opět ozval stejný muž s tím, že pro obchodování je potřeba mít větší částku, kterou mu ale jejich investiční společnost půjčí. Za tímto účelem ho rádoby zástupce společnosti navedl k dalším krokům a vysvětlil mu veškeré podmínky, co vše je potřeba udělat pro to, aby mohl hned po registraci vydělávat.

„Poškozený muž se vším souhlasil a na základě „rad“ neznámého muže si nainstaloval do mobilního telefonu aplikaci AnyDesk, která slouží k umožnění vzdáleného přístupu do konkrétního zařízení,“ pokračovala mluvčí policie.

Poškozený pak přes klíč k internetovému bankovnictví potvrdil, v domnění, že se jedná o potvrzení avizovaných půjček, o kterých hovořil neznámý muž, několik transakcí. Poté v mobilním internetovém bankovnictví zjistil, že mu ze dvou účtů odešlo dohromady dvacet plateb v celkové výši dosahující téměř 2,5 milionu korun.

„Kriminalisté ve věci zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání zločinu podvodu a přečinu neoprávněný přístup k počítačovému systému a nosiči informací. Za to v případě zjištění a dopadení pachatele mu hrozí v případě odsouzení trest odnětím svobody na dva roky až osm let,“ dodala Michaela Richterová a doplnila návod, jak se nenechat okrást.

Jak se nenechat okrást?

• Nikdy neposkytujte vzdálený přístup k vašemu počítači nikomu, koho neznáte.

• Pachatelé vás mohou oslovovat například telefonicky, e-mailem, nebo lákavou reklamou. Nevěřte bezhlavě telefonním číslům volajících, protože i ID volajícího může být podvržené.

• Neposkytujte ani žádné vaše osobní informace nebo informace o vašem bankovnictví.

• Pamatujte, že v případě investování je riziko výhradně na straně investora. Volte proto pro zhodnocování svých peněz jen ověřené a renomované investiční společnosti.

• Nikdy plně nedůvěřujte recenzím, ty může napsat kdokoliv.

• Nepodléhejte manipulativnímu jednání, fiktivnímu doporučení celebrit, falešným novinovým článkům a už vůbec ne slibům zaručených investic bez rizika.

• Pokud údaje o svém bankovním účtu pod vlivem manipulace poskytnete podvodníkovi, ihned kontaktujte svou banku.

„Opětně varujeme před výhodnými investicemi, před inzeráty na internetu, před neznámými volajícími. Kdokoliv se může vydávat za kohokoliv, může nabízet cokoli. Vždy přemýšlejte nad obsahem sdělované nabídky, důkladně si je prověřte. Nikdy si neinstalujte program pro vzdálenou správu. Pokud tak uděláte a přihlásíte se do internetového bankovnictví, umožníte tak podvodníkovi, aby manipuloval s vašimi penězi. Nesdělujte nikomu údaje z platební karty, přihlašovací údaje do internetového bankovnictví, ověřovací kódy, neposílejte nikomu kopie osobních dokladů. Nebuďte důvěřiví a buďte obezřetní,“ uzavřela policejní mluvčí.